3.5 C
Kielce
piątek, 9 maja, 2025
Strona głównaAktualnościBezpieczeństwo mieszkańców to dla władz regionu priorytet

Bezpieczeństwo mieszkańców to dla władz regionu priorytet

Zobacz

Bezpieczeństwo stało się w ostatnim czasie najważniejszym zagadnieniem, na którym koncentrują się przywódcy państw europejskich, w tym także Polski. I choć kwestie obronności pozostają domeną władz rządowych, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik wychodzi z inicjatywą wspierania działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu.

Nie ulega wątpliwości, że to w gestii rządu znajdują się narzędzia polityki obronnej i bezpieczeństwa. Tym niemniej, jako Marszałek Województwa Świętokrzyskiego podjęłam w ostatnim czasie inicjatywy, których celem jest włączenie się samorządu województwa w działania na rzecz obronności – informuje marszałek Renata Janik.

Marszałek Renata Janik skierowała do Komisji Europejskiej korespondencję dotyczącą możliwości dofinansowania ze środków unijnych m.in. modernizacji lotniska w Masłowie. Jednym z filarów zapowiedzianej niedawno nowej inicjatywy KE, pn. „REARM Europe”, mającej na celu zwiększenie potencjału Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, jest możliwość wykorzystania środków unijnych obecnej perspektywy finansowej na inwestycje związane z obronnością.

W jej opinii modernizacja lotniska w Masłowie pozwoliłaby na wykorzystanie go do zadań wojskowych, co jest szczególnie istotne z uwagi na fakt, że w Kielcach znajdują się obecnie trzy duże jednostki: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej oraz niedawno utworzona 8. Dywizja Piechoty Armii Krajowej. Bezpośrednie sąsiedztwo kluczowych węzłów komunikacyjnych, czy niewielka odległość od wschodniej granicy NATO, sprawia że lotnisko to może stanowić istotny punkt w systemie obronności kraju, z możliwością rozwoju zarówno w zakresie logistyki, jak i stacjonowania jednostek wojskowych. Władze regionu liczą, że uda się zdobyć środki na remont pasa startowego, modernizację oświetlenia i budowę nowego obiektu administracyjnego, pod którym mógłby również powstać schron dla mieszkańców – w naszym województwie takich miejsc niestety brakuje.

– Argumenty za wykorzystaniem lotniska w Masłowie na cele wojskowe, przedstawiłam także w piśmie do wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, w którym zaproponowałam współpracę w tym zakresie, jak również wyraziłam chęć spotkania w celu omówienia szczegółów tego zagadnienia – mówi marszałek Renata Janik.

Warto podkreślić, że Kielce są gospodarzem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego – jednego z najważniejszych wydarzeń obronnych w Europie, który przyciąga czołowych producentów sprzętu wojskowego. Lotnisko w Masłowie było wielokrotnie wykorzystywane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do organizacji pokazów podczas MSPO. Zwiększenie wsparcia logistycznego dla takich wydarzeń przyczyniłoby się do podniesienia prestiżu regionu oraz wzrostu współpracy międzynarodowej.

To niejedyna inicjatywa, jaką w kontekście wzmocnienia obronności podjęła w ostatnim czasie marszałek Renata Janik.

– Widzę m.in. duży potencjał województwa świętokrzyskiego w kontekście rozwoju sektora zbrojeniowego w Polsce. Już w styczniu tego roku skierowałam pismo w tej sprawie do wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza – informuje marszałek Renata Janik. I jak przekonuje – Pamiętajmy, że tradycje przemysłowe oraz zb`rojeniowe województwa, sięgające czasów Centralnego Okręgu Przemysłowego, wciąż mają potencjał do rozwoju gospodarki regionu. Istnieją tu zasoby technologiczne i infrastrukturalne, które mogą stanowić solidną podstawę dla inwestycji w nowoczesne technologie, w tym produkcję komponentów dla przemysłu obronnego. Najbardziej znanym przykładem firmy z tej branży jest oczywiście skarżyskie MESKO, choć przedsiębiorstw działających na rzecz sektora obronnego jest więcej. Zwróciłam się do w moim piśmie z wnioskiem o wsparcie dalszego rozwoju potencjału przemysłowego województwa świętokrzyskiego, gdyż wierzę, że przyniesie to wymierne korzyści zarówno dla bezpieczeństwa narodowego Polski, jak i rozwoju gospodarczego regionu.

W najbliższych latach Polska będzie musiała zainwestować w rozwój przemysłu zbrojeniowego bardzo poważne środki. Choć Samorząd Województwa Świętokrzyskiego nie ma w zakresie swojego działania takiego obszaru jak inwestycje w sektor obronny, to jednak zarządza znaczącymi środkami unijnymi w ramach programu regionalnego, których zasadniczym celem jest rozwój społeczno-gospodarczy regionu, w tym poprzez zapewnienie kapitału inwestycyjnego dla przedsiębiorstw oraz inwestycje w B+R. Środki te nie mogą jednak obecnie finansować inwestycji w sektorze obronnym.

– Na początku marca zwróciłam się zatem z pismem do Komisji Europejskiej o przeanalizowanie, czy środki unijne, które były w poprzedniej perspektywie finansowej wykorzystywane w formie pożyczek, a które po ich spłacie sukcesywnie są zwracane na rachunek Zarządu Województwa, mogłyby służyć  na przykład sfinansowaniu inwestycji produkcyjnych w zakładach MESKO. Byłam oczywiście świadoma, że zgoda Komisji na takie rozwiązanie wymagałaby zmian legislacyjnych – podkreśla marszałek Renata Janik.

Warto podkreślić, że niedługo potem, bo już 1 kwietnia br. Komisja Europejska przedstawiła plan zmian w programach finansowanych w ramach polityki spójności, który stwarza możliwość finansowania infrastruktury służącej celom obronnym lub infrastruktury o podwójnym zastosowaniu w celu wspierania mobilności wojskowej w Unii Europejskiej.  W związku z tymi planami Komisji Europejskiej, Zarząd Województwa Świętokrzyskiego analizuje możliwość dokonania przesunięć środków z dotychczasowych priorytetów na nowe zadania.

Władze województwa zdają sobie jednak sprawę, że działanie takie powinno w jak najmniejszym stopniu wpłynąć na realizację potrzeb beneficjentów Programu Regionalnego w obecnie wspieranych obszarach. Oczywiście należy mieć na uwadze, że dofinansowanie i sprawna realizacja tych działań uzależniona jest od tempa procedowania zmian prawnych przez Komisję Europejską (obecnie mówi się o końcówce bieżącego roku) oraz przychylności władz krajowych w zakresie wsparcia rządowych firm zbrojeniowych działających w województwie.

– Wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa Polski należy traktować bardzo poważnie. Wymaga to wysiłku podejmowanego w wielu obszarach – militarnym, inwestycyjnym, w zakresie zapewnienia odpowiednio wykwalifikowanych i wyszkolonych kadr. Niewątpliwe ciężar odpowiedzialności spoczywa tu na administracji rządowej, choć Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w miarę posiadanych możliwości chce współpracować w podejmowanych działaniach, nie tracąc z pola widzenia głównego celu swojej aktywności, którym jest wzmocnienie potencjału rozwojowego naszego regionu – podsumowuje Renata Janik.

Aktualności

Habemus Papam! Robert Prevost został papieżem i przyjął imię Leon XIV

W czwartek po południu cały katolicki świat usłyszał radosne słowa: Habemus Papam! Z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały...

Polecamy