Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna o ryzyku związanym z używaniem substancji psychoaktywnych przez kierowców i pozostałych użytkowników dróg.
Celem akcji jest rozpowszechnianie informacji na temat ryzyka związanego ze skutkami używania substancji psychoaktywnych podczas poruszania się po drodze. Kampania adresowana jest do kierowców, rowerzystów, pasażerów i użytkowników dróg w ogóle. Działania kampanii są również kierowane do rodziców dzieci i nastolatków, którzy będą samodzielnie poruszać się po drogach, a w przyszłości prawdopodobnie sami zostaną kierowcami.
W zmniejszeniu liczby wypadków może pomóc uświadomienie tego, jakie są skutki używania substancji psychoaktywnych podczas poruszania się po drogach. Z takiego założenia wychodzą twórcy kampanii, którzy na stronie internetowej programu prezentują zdjęcia i spot promujący jazdę „bez chemii”. Na stronie bezchemiinadrodze.pl znajdziemy też artykuły na temat tego, jakie sygnały świadczą o tym, że nastolatek zażywa narkotyki i jak z nim rozmawiać na ten temat, jaki jest wpływ substancji psychoaktywnych na rozwój nastolatka, czy też jakie są konsekwencje prawne używania środków odurzających przez użytkowników dróg.
Ogólnopolska kampania społeczna „Bez chemii na drodze” jest realizowana przez Fundację Poza Schematami ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Powstała z inicjatywy Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.