W trosce o zdrowie i komfort życia mieszkańców regionu, samorząd województwa uruchomił dla gmin nabór wniosków na inwestycje związane z ochroną powietrza. Pieniądze przeznaczone są na wymianę w prywatnych budynkach tzw. kopciuchów, czyli pieców emitujących duże ilości zanieczyszczeń. Likwidacja tych wysokoemisyjnych źródeł ciepła i zastąpienie ich systemami grzewczymi wykorzystującymi energię odnawialną poprawi jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. – A to ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Dlatego zachęcamy gminy do korzystania z programu. W budżecie województwa zabezpieczyliśmy na ten cel 4 miliony złotych. A na wnioski gminy czekamy do końca maja – mówił wicemarszałek Grzegorz Socha podczas dzisiejszego briefingu prasowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.
Dzisiaj w urzędzie marszałkowskim odbył się briefing prasowy wicemarszałka Grzegorza Sochy, który przekazał informacje na temat dotacyjnego programu wsparcia gmin w realizacji ich zadań własnych z zakresu ochrony powietrza. Zarezerwowane na ten cel w budżecie województwa 4 miliony złotych przeznaczone są m.in. na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów, ale także na sfinansowanie przyłączeń do sieci ciepłowniczej.
– To działanie ma realny wpływ na poprawę jakości powietrza w naszym województwie – podkreślał wicemarszałek Grzegorz Socha. – Wiemy, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest emisja zanieczyszczeń z budynków komunalnych. Dlatego tak ważne jest zastąpienie tzw. kopciuchów urządzeniami nisko lub zeroemisyjnymi. Ta procedura związana z dofinansowaniem zadań własnych gmin wpisuje się w naszą długofalową strategię poprawy jakości powietrza, ochrony zdrowia mieszkańców oraz zwiększenia efektywności energetycznej w regionie. Wiemy, że problem smogu i zanieczyszczenie powietrza jest wciąż realny, szczególnie w sezonie grzewczym. To właśnie emisja z domowych pieców jest jedną z przyczyn tego zjawiska. Dlatego wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – wspieramy gminy, by mogły one oferować swoim mieszkańcom konkretne rozwiązania – mówił wicemarszałek Grzegorz Socha.
Jak poinformowała uczestnicząca w spotkaniu Sylwia Kanios, dyrektor Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska urzędu marszałkowskiego, nabór wniosków potrwa do 31 maja. Dotacje będą udzielane gminom na dofinansowanie mieszkańcom m.in. demontażu wysokoemisyjnego źródła ciepła, tzw. kopciucha, i przyłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z wykonaniem tego przyłącza lub też na dofinansowanie demontażu wysokoemisyjnego źródła ciepła i zastąpienie go systemem grzewczym o energii ze źródeł odnawialnych, np. pompą ciepła, kotłem zgazowującym drewno lub na pellet drzewny, czy też hybrydowym systemem grzewczym o znacznym udziale energii ze źródeł odnawialnych. Dotacja dla gmin wynosi do 90 procent kosztów kwalifikowalnych!
Dzięki tej inicjatywie Zarząd Województwa Świętokrzyskiego spodziewa się wymiernych efektów w postaci zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, poprawy jakości powietrza w regionie, a w konsekwencji także poprawy zdrowia i komfortu życia, szczególnie dzieci i osób starszych.
Realizowany w bieżącym roku program dotowania gmin z przeznaczeniem na działania służące poprawie jakości powietrza, prowadzony był z powodzeniem także w 2024 roku. Z dofinansowania skorzystało wówczas 25 gmin. A na ten cel przeznaczone zostały środki z budżetu Województwa Świętokrzyskiego w wysokości blisko 4 milionów złotych!
– To dowód na to, że program działa i przynosi efekty. Gminy skutecznie realizowały projekty, a mieszkańcy – dzięki naszemu wsparciu – mogli wymienić nieefektywne źródła ciepła – zaznaczał wicemarszałek Grzegorz Socha. – Dlatego w tym roku w budżecie województwa zabezpieczono również kwotę na poziomie 4 mln złotych i zachęcamy gminy do skorzystania z naszego programu. Każda złotówka zainwestowana w poprawę jakości powietrza to inwestycja w zdrowie mieszkańców i przyszłość naszego regionu. Każdy wymieniony “kopciuch”, zamieniony na czystsze źródło energii, to zdrowszy mieszkaniec. To bardzo ważne, ponieważ statystyki pokazują, że każdego roku z powodu smogu i chorób przez niego wywołanych umiera ponad 40 tysięcy Polaków – mówił wicemarszałek podczas spotkania z dziennikarzami, zachęcając gminy do skorzystania z przygotowanego dla nich programu dotacyjnego.