18 października na placu przy szkole podstawowej w Oblęgorku zorganizowano wyjątkowe, międzynarodowe wydarzenie. Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców gminy Strawczyn, a także miejscowej społeczności szkolnej, wzięli w nim udział przedstawiciele czterech państw: Litwy, Słowacji, Rumunii oraz Hiszpanii. Była cudowna atmosfera i wiele atrakcji służących integracji z zagranicznymi gośćmi.
Europejski Festyn zorganizowano w ramach realizacji programu ERASMUS+ przez miejscową szkołę podstawową. W ramach projektu gminę Strawczyn odwiedziły delegacje z czterech państw europejskich. – Celem wizyty jest integracja, poznawanie obcych kultur i obyczajów, a także doskonalenie znajomości języka angielskiego – poinformowała dyrektor szkoły w Oblęgorku, Henryka Cisowska. I takie cele też przyświecały minionemu wydarzeniu.
Na placu szkolnym w Oblęgorku stanęły liczne stoiska lokalnych stowarzyszeń i klubów. Przybyli goście i mieszkańcy mogli tam próbować przepysznych, polskich dań. Był bigos, chleb ze smalcem, pierogi i przeróżne ciasta. Zebrani obejrzeli też pokaz tradycyjnego, głęboko zakorzenionego w polskiej kulturze i kulinariach kiszenia kapusty w beczce. Dzieci objadały się ulubionym przez nich popcornem i watą cukrową.
Oprócz kulinarnych specjałów autorzy stoisk zapraszali do wspólnych warsztatów. Klub Seniora z Oblęgora uczył na przykład robienia korali. Dzieci otrzymały także od jego członków drobne upominki.
Organizatorzy zaprosili do wspólnej zabawy mieszkańców i przedstawicieli europejskich państw. Odważnych chętnych uczyli tradycyjnych, polskich tańców. Świetnie z tym zadaniem poradził sobie zastępca wójta Karol Picheta, który wraz z dyrektor szkoły w Oblęgorku Henryką Cisowską zatańczył „krakowiaka” i kilka innych polskich tańców.
Ciekawą propozycję dla lokalnej społeczności przygotowali również przyjezdni goście. Na ich międzynarodowych stoiskach można było zapoznać się z kulturą i obyczajami Litwy, Słowacji, Rumunii i Hiszpani.
Jak na prawdziwy piknik przystało, nie mogło zabraknąć uwielbianych przez dzieci dmuchańców oraz występów artystycznych. Swoje umiejętności wokalne prezentowały zespoły ludowe. Na scenie wystąpili też uczniowie szkoły w Oblęgorku, którzy przygotowali bardzo ciekawy repertuar. Festyn upłynął w przyjaznej i miłej atmosferze, służącej międzynarodowej integracji.