3.5 C
Kielce
środa, 26 czerwca, 2024
Strona głównaKulturaBarbara Latała zwyciężczynią "Godek 2021"

Barbara Latała zwyciężczynią „Godek 2021”

Zobacz

Zamiast Przeglądu Obrzędów Ludowych w tym roku Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie zorganizowała Przegląd Gwary Ludowej pod hasłem „Godki 2021”. Konkurs zorganizowano online, a zwyciężczynią została Barbara Latała. Przyznano także tytuł Osobowości Aktorskiej przeglądu, który przypadł Stanisławie Żądeckiej. Laureaci przeglądu otrzymają nagrody pieniężne.

Tradycją już na terenie gminy Piekoszów było organizowanie Przeglądu Obrzędów Ludowych. Na piekoszowskiej scenie stawali najlepsi artyści ludowi z całego regionu, a oceniali ich prawdziwi znawcy ludowizny. Niestety, w tym roku organizatorzy konkursu musieli zrezygnować z jego tradycyjnej formy z względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Konkurs jednak się odbył, ale w nieco zmienionej formie. – Po długich rozważaniach postanowiliśmy przenieść przegląd do internetu. Zorganizowaliśmy go w tym roku po raz pierwszy online pod hasłem „Godki 2021” – poinformował dyrektor Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie, Andrzej Paździerz. – Uczestnicy konkursu nagrywali swoje wystąpienia i dostarczali do nas na przykład drogą mailową – tłumaczy Krzysztof Szymkiewicz kierownik działu kulturalnego BCK w Piekoszowie.

Zgodnie z regulaminem, uczestnicy mogli przedstawić opowieści, godki, podania ludowe, pogwarki, legendy i bajki ludowe oraz humoreski ludowe. Nadesłane wystąpienia oceniała Rada Artystyczna, w skład której weszli: Katarzyna Dubeltowicz z Muzeum Wsi Kieleckiej, Alicja Trukszyn z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Anna Perzowicz z Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie. – Wszystkie prezentacje ocenialiśmy pod kątem przede wszystkim zgodności z regulaminem, zachowania ludowego charakteru występu i ogólnego wrażenia artystycznego – wymienia Anna Perzowicz członkini jury. Jak podkreślała Katarzyna Dubeltowicz przegląd w tym roku odbywał się w szczególnej formie, zatem oceny podejmowane były również w sposób inny niż zazwyczaj. – Doceniam podjęcie „rękawicy” nowej formy i doskonale rozumiem to, że pod niektórymi względami musiała być bardziej stresująca niż występy na żywo. W związku z tym, w pierwszej kolejności oceniałam zgodność z regulaminem, dobór repertuaru oraz wykreowaną scenografię. Jeśli chodzi o zgodność z wytycznymi regulaminu – było kilka potknięć i wierzę, że wynikało to z nowej formy prezentacji. Zarówno przy prezentacjach na żywo, jak i tych nagrywanych jest to zawsze pierwszy i zasadniczy czynnik brany pod uwagę przy ocenie pracy. Dlatego szkoda, gdy ze wszech miar wartościowe prezentacje muszą siłą rzeczy otrzymać niższe noty ze względu na przykładowo przekroczenie lub nieosiągnięcie czasu występu. Każdy z wybranych tematów uznałam za wartościowy i zasadny, a scenografia w większości przygotowana była w mojej ocenie z uwagą i poświęceniem. Chciałabym podziękować każdej osobie i grupie za chęci i przygotowanie występu – mówi Katarzyna Dubeltowicz z Rady Artystycznej.

Po długich rozważaniach, decyzją jury miejsce pierwsze zdobyła Barbara Latała. Drugie miejsce przyznano Mariannie Majchrzyk ze Stowarzyszenia Piekoszowianie. Na miejscu trzecim uplasowały się ex aequo Stanisława Żądecka i Alina Buczyńska ze Stowarzyszenia Wincentowianie. Czwarte miejsce przyznano reprezentantkom Zespołu Drochowianie Irenie Kosmali i Annie Skucińskiej. Przyznano także tytuł Osobowości Aktorskiej przeglądu, który przypadł Stanisławie Żądeckiej. Laureaci przeglądu otrzymają nagrody pieniężne.

Jak podkreślano celem przeglądu była przede wszystkim promocja kultury ludowej, a także aktywizacja zespołów i grup folklorystycznych do niecodziennej formy prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej regionu.

Aktualności

Zawodnicy kolarskiego wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków przejadą przez świętokrzyskie

W najbliższy czwartek i piątek przez teren województwa świętokrzyskiego będą przebiegały dwa etapy Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków....

Polecamy