W Bibliotece Centrum Kultury w Piekoszowie odbył się Konkurs Wiedzy Czytelniczej poświęcony jednemu z najbardziej znanych dzieł polskiego romantyzmu – „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Wydarzenie, które zorganizowano 8 maja, wpisało się w ogólnopolskie obchody Tygodnia Bibliotek i zgromadziło uczniów z różnych szkół gminy, którzy z entuzjazmem stanęli do literackiej rywalizacji.
Niełatwa lektura i ambitne zadania
Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym uczestnicy musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością treści dramatu, zarówno głównego wątku, jak i szczegółowych motywów, postaci i symboliki. Drugi etap wymagał przygotowania prezentacji. Zmagania oceniało jury złożone z pracowników biblioteki oraz nauczycieli. – Uczniowie mieli przed sobą ambitne wyzwanie. „Balladyna” to nie tylko tekst trudny językowo, ale również głęboko symboliczny i wielowątkowy. Tym bardziej cieszy nas, że młodzi uczestnicy tak dobrze sobie poradzili – mówi Monika Kowal, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Piekoszowie, współorganizatorka konkursu i autorka pytań konkursowych. – Ich zaangażowanie, przygotowanie i interpretacja budziły podziw – dodała.
Charyzma, dykcja i zaskakujące występy
Podczas drugiego etapu młodzi uczestnicy nie tylko prezentowali biografię Słowackiego, ale także potrafili przekazać atmosferę epoki, w której tworzył. – Uczniowie zaskoczyli nas nie tylko wiedzą, ale też ogromną charyzmą sceniczną, piękną dykcją i umiejętnością budowania nastroju. Widać było, że podeszli do zadania z pasją. Te wystąpienia naprawdę zostaną z nami na długo – mówi Izabela Filipiak, kierownik działu bibliotecznego Biblioteki Centrum Kultury.
Literackie zmagania w ramach Tygodnia Bibliotek nagrodzone
I tak, w konkursie wiedzy, wyróżniono Kornela Sabata i Kornelię Kubicką ze szkoły w Brynicy oraz Lenę Sornat i Lenę Kaletę ze szkoły w Zajączkowie. Trzecie miejsce wywalczyli Wiktor Prus z Brynicy oraz Magdalena Ciszek ze szkoły w Micigoździe. Drugie miejsce przyznano Patrycji Wiśniewskiej ze szkoły w Jaworzni, Nikoli Malarczyk z Łosienia oraz Natalii Pietras i Leny Szymoniak z Micigozdu. Zwycięzcami w tym etapie zostali Zofia Nowicka ze szkoły w Jaworzni oraz Natalia Piotrowska i Alicja Majchrzyk ze szkoły w Łosieniu.
Za prezentacje życia i twórczości Juliusza Słowackiego wyróżniono Magdalenę Ciszek ze szkoły w Micigoździe oraz Antoniego Handzela z SP w Piekoszowie. Trzecie miejsce przyznano Wiktorowi Prusowi ze szkoły w Brynicy, Patrycji Wiśniewskiej ze szkoły w Jaworzni oraz Alicji Malarczyk ze szkoły w Łosieniu. Drugie miejsce zajęły Kornelia Kubicka z Brynicy oraz Nikoli Terelak z Piekoszowa. Miejsce pierwsze zajęła Natalia Piotrowska ze szkoły w Łosieniu i Nikola Malarczyk również ze szkoły w Łosieniu. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i notesy.
Kultura i literatura blisko młodych
Organizatorzy nie kryli zadowolenia z frekwencji i poziomu przygotowania uczniów. Jak zapowiadają, podobne wydarzenia będą kontynuowane w kolejnych latach. – Takie konkursy nie tylko rozwijają wiedzę literacką, ale też uczą wystąpień publicznych, pracy z tekstem i szacunku do kultury słowa. To wartości, które chcemy konsekwentnie promować – mówi kierownik Izabela Filipiak.
Konkurs „Balladyna” to kolejny przykład na to, jak skutecznie można łączyć tradycję z nowoczesną edukacją, zachęcając młodzież do odkrywania literackich klasyków w sposób ciekawy i angażujący.