3.5 C
Kielce
poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaAktualności"Ballady. Mickiewicz - wyprawa na duchy wschodnie"

„Ballady. Mickiewicz – wyprawa na duchy wschodnie”

Zobacz

Premierowy spektakl Kieleckiego Teatru Tańca pt. „Ballady. Mickiewicz – wyprawa na duchy wschodnie”

SŁOWO WSTĘPNE OD AUTORA

Jeszcze rok temu planowałem spektakl sięgający do „Ballad i romansów” Mickiewicza w nieco innej formule i wymowie. Lutowa, militarna agresja rosyjska na Ukrainę zmieniła mój zamysł, gdyż wysunęła ponownie na plan pierwszy te elementy narodowej mentalności rosyjskiej, które od wieków stanowią niezrozumiałą i krytykowaną przez zachodnią cywilizację doktrynę relacji Rosji z sąsiadami.

Adam Mickiewicz w swojej twórczości podejmował wątki relacji Polaków i Rosjan wskazując na głęboką wspólnotę duchową miedzy narodami, ale i despotyczny sposób postępowania władz rosyjskich wobec sąsiadów jak i własnych obywateli. Mimo upływu lat wydaje się, że zarówno Rosja sowiecka jak i dzisiejsze państwo rosyjskie pielęgnuje ten rodzaj brutalnej, imperialnej postawy nie tylko wobec innych narodów, ale także wobec własnych obywateli. Sposób poniżania przeciwników, stosowanie wyrafinowanego kłamstwa, pogarda dla człowieka i jego cielesności widoczna jest także dziś w agresji wojennej ale również głęboko zakorzeniona jest w kulturze rosyjskiej. Z naszej perspektywy duch rosyjski z jednej strony jest np. witalny, emocjonalny, braterski, hojny, a z drugiej zgnębiony, oschły, bezwzględny i podły. Analizując tego powody napotkać można wiele czynników. Być może średniowieczny etos rycerski czy oświeceniowe idee Zachodu nie miały możliwości osadzić się w rosyjskiej społeczności. Wiele wieków zachodnia cywilizacja stara się poszerzać pole zrozumienia i wolności drogą demokratycznej czy obywatelskiej relacji rządu i obywateli. Niestety, rosyjska myśl państwowa i obywatelska nie buduje atrakcyjnej cywilizacyjnie kultury porozumienia poprzez partnerstwo.

Dzisiejszy spektakl łączy w sobie różne formy ekspresji scenicznej takiej jak: taniec, muzyka, śpiew, teatr dramatyczny i w symboliczny sposób dotyka nakreślonego powyżej tematu. Być może skłania do namysłu, iż bez należnego obruszenia wolnością narodu rosyjskiego i jego wewnętrznej obywatelskiej refleksji trudno będzie tworzyć nowy, braterski ład w naszej części świata. Miejmy nadzieję, że sztuka może choć trochę stwarzać pole do porozumienia.
Grzegorz Pańtak

Przedstawiamy TWÓRCÓW spektaklu:
Reżyseria, dramaturgia, dialogi, reżyseria światła, przestrzeń plastyczna, kostiumy: Grzegorz Pańtak
Scenariusz choreograficzny: Elżbieta Pańtak
Choreografia: Elżbieta Pańtak, Antonina Kaminska
Muzyka: Joanna Piwowar Antosiewicz, Marek Tercz
Projekcje multimedialne: Tadeusz Nowakowski
Do udziału w spektaklu zaprosiliśmy WYKONAWCÓW:
Aktora/wokalistę Marek Tercz
Aktorów Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego: Zdzisław Reczyński, Andrzej Sielski
Aktora niezależnego: Michał Wilk
Zespół muzyczny Trzy Dni Później :
Marta Groffik-Perchel
Joanna Piwowar-Antosiewicz
Marta Piwowar-Wierzbicka
Jakub Mitoraj
Maciej Zakrzewski
Orkiestrę dętą Straży Pożarnej z Krasocina / Kapelmistrz: Leopold Kwapisz.
?Premiera spektaklu: 16 grudnia 2022 r. godz. 18:00
Serdecznie zapraszamy !
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
https://ktt.pl/spektakl/ballady-mickiewicz-wyprawa-na-duchy-wschodnie/
GminaKielce
GminaKrasocin

Aktualności

Uczniowie z Włoszczowy najlepsi w województwie

Na Targach Kielce odbyła się XVI edycja Olimpiady Bezpieczeństwa, która jest finałem konkursu profilaktyczno-edukacyjnego Bezpieczeństwo na 5. Zwyciężyli uczniowie...

Polecamy