Gmina Piekoszów szykuje się do rozpoczęcia roku szkolnego. Wdrażane są specjalne procedury bezpieczeństwa, a dzięki ministerialnemu wsparciu w każdej z placówek oświatowych na terenie gminy Piekoszów stanęły bezpłatne stacje do dezynfekcji rąk wraz ze środkiem do dezynfekcji, a szkoły otrzymają maseczki. Dodatkowo wszyscy nauczyciele przejdą testy na koronawirusa. Akcja została przeprowadzona w ramach unijnego projektu „Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie świętokrzyskim”.
1 września uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół. Zanim jednak nauczyciele piekoszowskich szkół wrócą do pracy przejdą testy na obecność koronawirusa. – Takie działania podjęliśmy już w momencie, kiedy stanęliśmy przed decyzją o przywróceniu do funkcjonalności żłobka i przedszkoli, które podobnie jak szkoły zostały zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Zanim otworzyliśmy żłobek i przedszkola, postanowiliśmy zadbać maksymalnie o bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i ich rodziców oraz samych wychowawców. Wszyscy pracownicy żłobka i przedszkoli, a wśród nich dyrekcja, wychowawcy poszczególnych grup, pomoce wychowawców i pracownicy administracyjni przeszli testy na koronawirusa. Dopiero po tym, kiedy wszystkie testy dały negatywne wyniki podjęliśmy ostateczną decyzję. Każda z placówek rozpoczęła też wdrażanie odpowiednich procedur – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.
Podobnie będzie i w przypadku szkół. Testy na koronawirusa mają przejść wszyscy nauczyciele. – Zanim nauczyciele wrócą do pracy, chcemy być pewni, że są zdrowi. Da to większe poczucie bezpieczeństwa zarówno im samym, jak i uczniom oraz rodzicom. Wykonamy w sumie ponad dwieście testów, a ich wyniki poznamy jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.
Władze gminy Piekoszów testy na obecność koronawirusa wśród nauczycieli przeprowadzają w ramach projektu „Stop wirusowi!”, którego liderem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a partnerem Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość całego zadania opiewa na kwotę blisko 32,5 miliona złotych. Środki pochodzą z Unii Europejskiej i zostały przyznane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z założeń projektu jest przeprowadzenie około 16 tysięcy testów w regionie świętokrzyskim za kwotę 4 milionów 280 tysięcy złotych. – Zdrowie i życie mieszkańców województwa jest teraz najważniejsze, dlatego koncentrujemy wszelkie siły i środki na realizacji projektu, który ma pomóc je chronić – podkreśla Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Wśród beneficjentów projektu „Stop wirusowi!” znalazła się także gmina Piekoszów. – Ogromnie się cieszę, że w ramach projektu udało nam się bezpłatnie pozyskać taką ilość testów, która wystarczy na przebadanie grona pedagogicznego. Próbki pobiera personel medyczny z Samorządowego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Piekoszowie. Próbka wraz z dokumentami dostarczana jest do medycznego laboratorium diagnostycznego Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, które wykonuje badania genetyczne w kierunku wykrycia SARS-CoV-2. Dzięki Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego, w ramach programu „Stop Wirusowi”, możemy przebadać naszych nauczycieli. Wykonanie testów na obecność koronawirusa zwiększy poczucie bezpieczeństwa całych społeczności szkolnych – zaznacza wójt Zbigniew Piątek i dodaje, że testy to nie wszystko. – Dodatkowo wprowadzamy oczywiście we wszystkich szkołach specjalne procedury bezpieczeństwa, które na podstawie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego przygotowali wszyscy dyrektorzy naszych placówek oświatowych. Poza tym, w placówkach oświatowych na terenie gminy Piekoszów stanęły bezpłatne stacje do dezynfekcji rąk wraz ze środkiem do dezynfekcji. Korzystać z nich mogą bezpiecznie zarówno uczniowie, jak i rodzice oraz nauczyciele. Stacje zostały dostarczone i zamontowane bezpłatnie. Do szkół trafią też bezpłatnie maseczki. Wszystko to, dzięki akcji organizowanej wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia, do której udało nam się przystąpić – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. Podkreśla także, że stan bezpieczeństwa w dużej mierze będzie zależał również od samych rodziców i tego, jak oni będą dbać o to, aby ich dzieci się nie zaraziły. – Bezpieczeństwo zależy od skuteczności działań podjętych przez nas wszystkich. Najlepszym i jedynym sposobem na ograniczenie epidemii jest stosowanie się do zaleceń sanitarnych. Pamiętajmy o myciu i dezynfekcji rąk, a także o zachowaniu bezpiecznych odległości w życiu codziennym – apeluje.