3.5 C
Kielce
środa, 18 grudnia, 2024

Badajmy dzieci

Zobacz

Choroby nowotworowe u dzieci są rzadkimi chorobami. Stanowią około 1 procenta wszystkich zachorowań na nowotwory w całej populacji. – Warto być czujnym i zwracać uwagę na niepokojące objawy u naszych dzieci – mówi Grażyna Karolczyk, kierownik Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Wrzesień jest na świecie obchodzony jako miesiąc świadomości nowotworów dziecięcych. Celem kampanii Złotej Wstążki, którą organizuje Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat nowotworów dziecięcych.

Dzieci najczęściej chorują na białaczki. Grażyna Karolczyk zaleca, aby raz do roku każdemu dziecku wykonywać kontrolną morfologię. Zdaniem onkologa dziecięcego, do 2. roku życia warto też wykonać profilaktycznie usg brzucha.

– Rodziców powinna zaniepokoić zmiana zachowania dziecka: stany gorączkowe, bez uchwytnej przyczyny, kaszel, który mimo leczenia nie ustępuje powyżej dwóch tygodni, powiększenie obwodu brzucha, bóle brzucha, bóle kości, wymioty, utykanie, nadmierne siniaczenie, krwawienie z nosa, brak apetytu, powiększenie, szczególnie asymetryczne węzłów chłonnych – wylicza doktor Karolczyk, która podkreśla, że w przypadku takich objawów trzeba bezwzględnie udać się z dzieckiem do lekarza.

Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego jest jedynym takim miejscem w regionie świętokrzyskim. Każdego roku, w Świętokrzyskiem odnotowuje się od 20 do 30 nowych zachorowań na choroby onkologiczne wśród dzieci.

W 80 procentach przypadków choroba jest wyleczalna. Podobnie jak w przypadku dorosłych, im wcześniej rak u dziecka zostanie wykryty, tym lepiej leczy się te chorobę.

Aktualności

Szkoła w Mniowie inwestuje w edukację. Pozyskano rządowe dofinansowanie na nowoczesne pomoce dydaktyczne

Tablety, programy multimedialne i podłoga interaktywna z pakietem rewalidacyjnym – takie nowoczesne pomoce edukacyjne już trafił do uczniów...

Polecamy