3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościASF w powiecie kieleckim

ASF w powiecie kieleckim

Zobacz

W gospodarstwie w miejscowości Lubania w gminie Chmielnik zarejestrowano pierwszy w powiecie kieleckim przypadek obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

W związku z zaistniałą sytuacją zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie poprowadził wicestarosta kielecki Tomasz Pleban. Wzięli w nim udział przedstawiciele służb weterynaryjnych, policji, straży pożarnej, Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach i Starostwa Powiatowego w Kielcach. Obecny był burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik Paweł Wójcik.

– Ważne jest szybkie działanie, aby zapobiec zagrożeniu – mówił wicestarosta Tomasz Pleban. 

Właściciel gospodarstwa, w którym stwierdzono przypadki ASF ma w hodowli 430 tuczników.

– Dostaliśmy zgłoszenie o nagłych upadkach świń w gospodarstwie w miejscowości Lubania.  Od nas dwóch inspektorów pobrało próbki w celu wykluczenia choroby. Nie było typowych objawów dla ASF, czyli gorączki, a przy ASF jest ona wysoka. Po przeprowadzeniu sekcji również narządy nie miały typowych obrazów ASF – mówił Powiatowy Lekarz Weterynarii dr Jarosław Sułek.

– Obecnie trwa dochodzenie, które ma na celu ustalenie źródła zakażenia oraz wykluczenie ryzyka przeniesienia choroby do innych gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną – powiedział Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Według ustaleń Zespołu, na drodze przy wjeździe, jak i przy wyjeździe z miejscowości została rozłożona mata dezynfekująca. Wkrótce pojawią się w gminie tablice informacyjne.

O chorobie ASF

Afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

 Zagrożenie dla ludzi

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

 Drogi zakażenia

Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.

Galeria

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy