Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na cykl podcastów “Artyści spod strzechy”, które odbywają się w każdą niedzielę na kanale YouTube . To opowieści o twórcach ludowych, którzy żyli i tworzyli na ziemi świętokrzyskiej od początków XX wieku, aż po czasy współczesne.
Bohaterem pierwszego odcinka będzie Józef Firmanty, który o sobie mówił tak: rolnikiem jestem z zawodu, a malarzem i poetą z zamiłowania. Za pomocą pędzla i farby opowiadał o tym co było mu najbliższe, a więc o pracy na wsi, dorocznych obrzędach, zwyczajach, a także o przeżyciach związanych z wojną.
Józef Firmanty urodził się 27 lutego 1913 roku w Korytnicy koło Staszowa, a zmarł 23 września 1995 roku. Był twórcą ludowym, malarzem prymitywistą, poetą i wspaniałym gawędziarzem. Przez całe życie zajmował się pracą na roli, a edukację zakończył na pięciu klasach szkoły powszechnej. Malować lubił od dziecka, jednak bieda i obowiązki domowe, które spadły na jego barki, nie pozwoliły na wczesne rozwinięcie talentu. Do swojej pasji powrócił dopiero w wieku 60 lat. Przez prawie całe życie mieszkał w rodzinnej Korytnicy. Wielki świat wezwał go tylko dwa razy. Pierwszy raz, gdy otrzymał wezwanie do służby wojskowej (służył we Lwowie), drugi raz, gdy uczestniczył w jednej z najcięższych bitew kampanii wrześniowej.