3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościAreszt Śledczy w Kielcach ze sztandarem

Areszt Śledczy w Kielcach ze sztandarem

Zobacz

Uroczystość nadania sztandaru kieleckiemu Aresztowi Śledczemu odbyła się dziś na Placu Zamkowym, przed siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, wojewoda Zbigniew Koniusz, świętokrzyscy parlamentarzyści a także przedstawiciele służb mundurowych. Samorząd województwa reprezentował członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w Bazylice Katedralnej przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego a następnie uczestnicy przemaszerowali na Plac Zamkowy.

Tam odśpiewany został hymn państwowy i odczytany akt nadania sztandaru Aresztowi Śledczemu. Następnie sztandar został poświęcony a w jego drzewce wbite zostały gwiździe honorowe – wbili je m.in. Zbigniew Ziobro, Tomasz Jamka, Zbigniew Koniusz oraz gen. Jacek Kitliński. Sztandar przekazał funkcjonariuszom kieleckiej jednostki minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

– Wielkim honorem było dla mnie nadanie dziś sztandaru Aresztowi Śledczemu w Kielcach, tak ważnej jednostce penitencjarnej – zwrócił się do uczestników uroczystości minister Zbigniew Ziobro. – Musimy bowiem pamiętać o tym, o czym często się zapomina, że funkcjonariusze Służby Więziennej pełnią kluczową rolę w zapewnianiu nam wszystkim w Polsce bezpieczeństwa. Cały system sprawiedliwości i organów ścigania nie miałby sensu, gdyby nie ich ciężka praca. Nie tylko ciężka, ale i niebezpieczna, ponieważ na co dzień mają kontakt z osobami, które nieprzypadkowo trafiły w miejsce odosobnienia, czasami na długie lata. Ta ciężka, odpowiedzialna i wymagająca profesjonalizmu oraz poświęcenia praca zasługuje na najwyższy szacunek i uznanie – dodał Zbigniew Ziobro.

– Uroczystość nadania sztandaru Aresztowi Śledczemu w Kielcach jest ważnym wydarzeniem zapisującym się w historii nie tylko Służby Więziennej, ale całej lokalnej społeczności województwa świętokrzyskiego. W dziejach i tradycji każdej formacji mundurowej są wartości o nieprzemijającym znaczeniu. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje sztandar – podkreśla członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka. – To symbol, którego posiadanie jest powodem do dumy i ważnym atrybutem tradycji. Sztandar nosi się z honorem, sztandar nadaje powagi, sztandar buduje wspólnotę i tożsamość. W końcu sztandar pokazuje prestiż instytucji, który reprezentuje. Posiadanie własnego sztandaru to powód do dumy, ale także zobowiązanie do zachowania pamięci o wartościach, jakim powinien być wierny każdy patriota oraz o naszych współczesnych zobowiązaniach wobec Polski. Dzisiejszy dzień jest doskonałą okazją do wyrażenia słów uznania dla kadry dowódczej oraz wszystkich funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Kielcach za ogromny trud i nieoceniony wysiłek wkładany w służbę dla społeczeństwa – dodaje Tomasz Jamka.

Dzisiejszą uroczystość uświetniła swoją obecnością Kompania Reprezentacyjna Służby Więziennej, zaś o oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Areszt Śledczy w Kielcach jest jednostką podległą Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie, przeznaczoną zarówno dla tymczasowo aresztowanych, jak i odbywających kary pozbawienia wolności – kobiet i mężczyzn.

Areszt obsługuje sądy i prokuratury w Kielcach, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej, Jędrzejowie, Pińczowie, Busku-Zdroju, Włoszczowie, Opatowie, Sandomierzu, Staszowie i Kazimierzy Wielkiej. Pojemność jednostki wynosi obecnie 1073 miejsca, spośród których 103 przeznaczone są dla kobiet.

W strukturze jednostki funkcjonuje 14 oddziałów mieszkalnych. W areszcie działają dwa oddziały terapeutyczne. Dyrektorem aresztu jest ppłk Jacek Lagierski.

Początki Aresztu Śledczego w Kielcach sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Więzienie kieleckie powstało na mocy dekretu gen. Józefa Zajączka z dnia 24 września 1816 roku. Znalazło ono siedzibę w budynkach na zapleczu Pałacu Biskupów Krakowskich. Pracowało nieprzerwanie do 1980 roku. W 1981 roku areszt został przeniesiony do wybudowanego w latach 1975 – 1980 obiektu przy ulicy Zagnańskiej, gdzie funkcjonuje do dziś.

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy