3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaArcydzieła symfoniki w Filharmonii Świętokrzyskiej

Arcydzieła symfoniki w Filharmonii Świętokrzyskiej

Zobacz

Dzisiejszy koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej rozpocznie Uwertura do opery Cyrulik sewilski – najpopularniejszego dzieła Gioacchino Rossiniego. Emocje, jakie niesie muzyka, zdają się płynąć wprost z serca, a melodie muzycznych tematów mogą być przez słuchacza uznane za ważniejsze od ich harmonicznego otoczenia.

W interpretacji Rafała Kwiatkowskiego usłyszymy I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille Saint-Saënsa. Kompozytor w sposób mistrzowski w ujmujących nostalgicznym nastrojem tematach splótł z orkiestrą partię solową. Dzieło to, pozostające na stałe w repertuarze światowych artystów, odznacza się siłą wyrazu, refleksyjną zadumą, a zarazem zwartą, precyzyjnie przemyślaną konstrukcją. Na zakończenie wieczoru usłyszymy afirmującą życie VIII symfonię Antonína Dvořáka, najbardziej optymistyczną i radosną ze wszystkich jego symfonii. Symfonia powstawała podczas długich wędrówek po lasach i polach w okolicach wsi Vysoká u Příbramě w środkowych Czechach.

Koncert odbędzie się 4 lutego, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
Bilety w cenie: normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł. Kup bilet

 

RAFAŁ KWIATKOWSKI

Absolwent, doktorant i wykładowca UMFC w Warszawie. Zwycięzca I nagród na międzynarodowych konkursach w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz II nagrody na Konkursie Paulo Cello w Helsinkach. Laureat Paszportu Polityki, czterech Fryderyków, medalu Magna cum Laude oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej. Koncertował w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji – w Japonii wystąpił m.in. z recitalem w tokijskiej Suntory Hall. Po nowojorskim debiucie w Y Hall oraz Carnegie Hall wielokrotnie odbywał tournee koncertowe po USA. Koncertował z wieloma zagranicznymi orkiestrami – m.in. w Los Angeles, Bogocie, Santiago, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo, Astanie, oraz z Filharmonią Monachijską, w kraju regularnie występuje i nagrywa z tak wspaniałymi zespołami jak Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa, z którą z wielkim powodzeniem debiutował w 1999 r. pod dyr. S. Skrowaczewskiego. Poza działalnością solistyczną Kwiatkowski z zamiłowaniem uprawia kameralistykę – miał przyjemność współtworzyć na światowych estradach z takimi osobowościami jak Christoph Eschenbach, Kevin Kenner, Maxim Vengerov czy Krystian Zimerman, z którym zagrał serię koncertów zwieńczoną nagraniem CD dla Deutsche Grammophon. W ciągu ostatnich dwóch dekad nawiązał kameralną współpracę z większością najwybitniejszych polskich artystów. Doświadczył również nieco innego wymiaru kameralistyki koncertując i nagrywając CD Polanna z Anną Marią Jopek, u boku takich gwiazd jak m.in. Gil Goldstein, Gonzalo Rubalcaba, Stanisław Sojka, Krzysztof Herdzin.

WOJCIECH RAJSKI

Dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Urodził się w Warszawie, gdzie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie Bogusława Madeya (dyplom z wyróżnieniem).
Dzięki stypendium kształcił się w Hochschule für Musik Köln i uczestniczył w kursach mistrzowskich w Wiedniu. Karierę dyrygenta rozpoczął w roku 1971 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, prowadząc balet Giselle Adama. Równolegle, od 1974 do 1978 roku, był dyrygentem i dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu. W latach 1978-80 pracował jako pierwszy dyrygent Orchester der Beethovenhalle Bonn. W 1982 roku założył Polską Filharmonię Kameralną Sopot i występuje z nią do dziś w największych światowych i europejskich salach koncertowych. W latach 1993-2006 Wojciech Rajski był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej (obecnie: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), z którą aktywnie koncertował oraz utrwalił wiele nagrań dla Polskiego Radia. Oprócz stałej pracy z orkiestrami polskimi Wojciech Rajski prowadził gościnnie szereg orkiestr w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Meksyku, Anglii, Szwecji, Grecji, Hiszpanii i w Niemczech, m.in. takie jak Orchestre de la Suisse Romande (Genewa), NDR Radiophilharmonie (Hanower) czy Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks (Monachium).

Występował z wieloma światowej sławy solistami, wśród których znaleźli się m.in. Mścisław Rostropowicz, Henryk Szeryng, Sabine Meyer, Ivo Pogorelić, Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna, Piotr Beczała i Krystian Zimerman – dwukrotnie odbył z nim tournée po Niemczech.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy