3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaAntykomunistyczna opozycja na wystawie. Zapraszamy

Antykomunistyczna opozycja na wystawie. Zapraszamy

Zobacz

14 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach będzie można zobaczyć wystawę pt. „Solidarność Walcząca”.  W tematykę dotyczącą jednego z najważniejszych ugrupowań antykomunistycznej opozycji lat osiemdziesiątych wprowadzi dr Łukasz Kamiński, autor wystawy. Początek o godzinie 18.30.

Jednym z elementów wojewódzkich obchodów 40-lecia Solidarności Walczącej będzie wystawa poświęcona temu ugrupowaniu.  Ekspozycja została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN i Urząd Miejski Wrocławia z okazji 25. rocznicy powstania Solidarności Walczącej.

Wkrótce po powstaniu w 1982 r. Solidarność Walcząca stała się drugą, po strukturach podległych Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, siłą polskiego podziemia. Wyróżniał ją radykalny antykomunizm i jednoznaczne dążenie do obalenia systemu totalitarnego. Solidarność Walcząca skupiała setki zaprzysiężonych członków i tysiące sympatyków. Prowadzono szeroko zakrojoną działalność wydawniczą, radiową, organizowano dziesiątki demonstracji i innych akcji protestacyjnych. Jej przywódcą od początku był Kornel Morawiecki.

Charakter i cele organizacji najlepiej oddaje fragment „Zasad ideowych i programu Solidarności Walczącej”:

„Nie będzie lekko. Za wierność tym prostym przecież celom, przyjdzie nam płacić walką, więzieniem i krwią. A zwycięstwo, które w końcu nastanie, nie okaże się wcale ostateczne. Prawdy i Sprawiedliwości, Wolności i Solidarności trzeba szukać, trzeba im służyć – mieć je nie sposób. Lecz droga do tych ideałów jest najpewniejszą ze wszystkich dróg. Tylko ona wskazuje kierunek życia. Tylko ona przystoi ludziom i społecznościom. My, SW, tą drogą idziemy. Pójdź z nami”.

Działalność SW opierała się na poświęceniu setek osób, które wytrwale i konsekwentnie działały na rzecz obalenia systemu komunistycznego w Polsce. Ich walka została w dużej mierze zapomniana, a sama organizacja po 1989 r. niejednokrotnie była dyskredytowana.

Zamierzeniem autora wystawy było przypomnienie historii tej organizacji, na poszczególnych planszach przedstawiono genezę i strukturę SW a także różnorodne formy jej działalności.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy