Andrzejki to znane i bardzo lubiane ludowe święto, które w swoich początkach sięga najprawdopodobniej do tradycji starożytnych Greków, ze względu na greckie korzenie imienia Andrzej. Wieczór andrzejkowy kojarzy się z dobrą zabawą połączoną z magią wróżb, głównie o zabarwieniu matrymonialnym. Andrzejki  to także okazja do ostatniego świętowania przez przypadającym od 1 grudnia Adwentem.

Kiedyś wieczór ten był w szczególny sposób wyczekiwany przez panny, które miały nadzieję wywróżyć swoją przyszłość związaną z zamążpójściem. Obecnie do tych zabaw chętnie przyłączają się także mężczyźni.

Lanie wosku przez klucz, odkrywanie imion lub choćby samych inicjałów przyszłych małżonków czy wróżenie, kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu, to zabawy, które towarzyszą niemal każdemu wieczorowi andrzejkowemu, który spędzany jest w wyjątkowym, magicznym klimacie.

Warto zaznaczyć, że Andrzejki najhuczniej świętowane są w Szkocji, której święty Andrzej jest patronem, a dzień 30 listopada jest tam świętem narodowym.


Wszystkim życzymy pięknego Wieczoru Andrzejkowego!