Ambasador Azerbejdżanu Nargiz Gurbanowa oraz I Sekretarz Ambasady Kanan Mammadov byli dzisiaj gośćmi Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renaty Janik. Podczas kurtuazyjnej wizyty marszałek Renata Janik zapoznała gości z regionem świętokrzyskim – gospodarką, kulturą i walorami turystycznymi województwa. Rozmawiano też o możliwości zorganizowana wystawy polskiej fotografii w stolicy Azerbejdżanu. W dyplomatycznym spotkaniu uczestniczyła także Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Było to pierwsze spotkanie Nadzwyczajnej i Pełnomocnej Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej Nargiz Gurbanowej z władzami samorządowymi Województwa Świętokrzyskiego. Ale jednocześnie był to już drugi pobyt Pani Ambasador w Kielcach – wcześniej gościła na największej imprezie wystawienniczej w Kielcach, wrześniowym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
Na mocy postanowień dekretu Prezydenta Republiki Azerbejdżanu Nargiz Gurbanowa została powołana na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej 8 stycznia 2021 roku. Wcześniej, w latach 2016-2020 pełniła funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Azerbejdżanu w Republice Bułgarii.
Ambasador Nargiz Gurbanowej towarzyszył oraz I Sekretarz Ambasady Kanan Mammadov. Z kolei marszałek Renata Janik podejmowała gości z Azerbejdżanu wspólnie z Anitą Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Goście odwiedzili wcześniej Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie rozmawiali o możliwości współpracy naukowej i edukacyjnej między naszym Uniwersytetem a uczelniami wyższymi w Azerbejdżanie. Podczas spotkania z marszałek Renatą Janik Pani Ambasador pochwaliła się też swoją znajomością polskiej literatury, nawiązując do twórczości związanego z Ziemią Świętokrzyską Stefana Żeromskiego.
– Jestem pod wrażeniem jego twórczości, którą poznałam oczywiście w języku angielskim – mówiła. Wyszła też z propozycją uczczenia polskiego dziedzictwa kulturowego w Azerbejdżanie i zorganizowania w Baku wystawy polskiej fotografii. – Polskie dziedzictwo jest u nas bardzo widoczne. Wiele interesujących budynków w Baku zostało zaprojektowanych przez polskich architektów. Warto te relacje pielęgnować – podkreślała.
Ponieważ wizyta miała charakter zapoznawczo – kurtuazyjny, marszałek Renata Janik przekazała informacje o sytuacji gospodarczej oraz kulturze i walorach krajobrazowo-turystycznych regionu świętokrzyskiego, zapraszając do częstszych odwiedzin w regionie.
W spotkaniu uczestniczył także Daniel Przybylski, wicedyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.