3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaGospodarkaAleja Lipowa w Oblęgorku rozświetlona

Aleja Lipowa w Oblęgorku rozświetlona

Zobacz

O egipskich ciemnościach w prowadzącej do Pałacyku Henryka Sienkiewicza Alei Lipowej w Oblęgorku można już zapomnieć. Dzięki doskonałej współpracy dwóch samorządów – gminnego i wojewódzkiego – nareszcie zaświeciły tu stylowe i jednocześnie energooszczędne latarnie. Teraz Aleja Lipowa wprost zachwyca nocą swoją urokliwością.

24 stylowe latarnie stanęły w Alei Lipowej w Oblęgorku, jedynej drodze prowadzącej do Pałacyku Henryka Sienkiewicza. Koszt inwestycji łącznie z projektem opiewał na kwotę blisko 100 tysięcy złotych. – Potrzebę budowy oświetlenia w Alei Lipowej jako samorząd widzieliśmy już od dawna. W 2014 roku, Rada Sołecka postanowiła przekazać z przyznanego przez gminę funduszu sołeckiego 14 tysięcy złotych na projekt oświetlenia. Wszystkie prace musiały zostać przeprowadzone pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ teren ten znajduje się pod jego ochroną – tłumaczy wójt gminy Strawczyn, Tadeusz Tkaczyk.

Początkowo zadanie oszacowano na grubo ponad 100 tysięcy złotych. – Dla gminy był to spory koszt. Dlatego wystąpiłem do Zarządu Województwa z prośbą o finansowe wsparcie tej jakże potrzebnej nie tylko dla mieszkańców, ale i licznie odwiedzających nas turystów inwestycji. Po długich rozmowach, dzięki ogromnemu wsparciu Jacka Kowalczyka, dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, a także wielkiej przychylności marszałka Adama Jarubasa udało się przekonać radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego do przekazania finansowego wsparcia na budowę oświetlenia w Alei Lipowej w wysokości 40 tysięcy złotych – poinformował wójt Tadeusz Tkaczyk, tłumacząc, że dzięki temu, pomimo, że to zadanie nie było wpisane w budżecie do realizacji na 2015 rok, zostało potraktowane jako priorytetowe. – Zgodnie z zasadą, zadania, które otrzymują dofinansowanie zewnętrzne wykonujemy w pierwszej kolejności – wyjaśnia wójt Tkaczyk i dodaje, że do realizacji inwestycji gmina była przygotowana już od dawna. – Mieliśmy zrobiony projekt. Otrzymaliśmy też wszelkie niezbędne pozwolenia. Wszystkie te procedury były długotrwałe, ponieważ teren ten znajduje się pod ścisłą ochroną konserwatora. Udało się je jednak zakończyć i kiedy tylko Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyjął projekt uchwały Sejmiku Województwa o przekazaniu na budowę oświetlenia 40 tysięcy złotych dotacji, gotowi z pełną już dokumentacją natychmiast mogliśmy przystąpić do działania – mówi gospodarz gminy.

Zachwycony urokliwością tego miejsca, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Jacek Kowalczyk, nie krył podziwu, kiedy wójt Tadeusz Tkaczyk zaprosił go na spacer oświetloną Aleją Lipową tuż po zakończonej inwestycji. – Ogromnie się cieszę, że urokliwa Aleja Lipowa w Oblęgorku, która do tej pory po zmroku dosłownie tonęła w ciemnościach, nareszcie zyskała nowe, stylowe, a do tego energooszczędne oświetlenie. To była bardzo potrzebna inwestycja nie tylko ze względu na mieszkańców, ale także na turystów, którzy coraz chętniej odwiedzają Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Z roku na rok to miejsce staje się bardziej popularne, o czym świadczy aż trzydziestoprocentowy wzrost turystów w stosunku do roku poprzedniego. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku jest nie tylko perełką kulturalną i turystyczną gminy Strawczyn, ale i całego województwa – zaznaczył dyrektor Jacek Kowalczyk, którego zdaniem brak oświetlenia tej trasy z całą pewnością był elementem zniechęcającym turystów do odwiedzania Muzeum, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. – Myślę, że dzięki wybudowaniu oświetlenia w jednej z najpiękniejszych Alei Lipowych, jakie widziałem, liczba turystów chcących przespacerować się po zmroku szlakiem Henryka Sienkiewicza, zdecydowanie wzrośnie. Urok tego miejsca, teraz szczególnie nocą po prostu zachwyca – mówił dyrektor Jacek Kowalczyk, na którego ręce podziękowania za wsparcie realizacji inwestycji złożył osobiście wójt Tadeusz Tkaczyk. – Szczególne podziękowania kieruję także do marszałka Adama Jarubasa i całego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Dzięki temu zadaniu, komfort i bezpieczeństwo mieszkańców oraz licznie odwiedzających Muzeum turystów zdecydowanie wzrosły – dziękował gospodarz gminy.

Galeria

Aktualności

Nie rozpoczął dnia w pracy

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali wczoraj 44-latka. Kielczanin był poszukiwany do...

Polecamy