3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościAktywność fizyczna, a serce

Aktywność fizyczna, a serce

Zobacz

Serce to mięsień, więc by pozostać w doskonałej formie potrzebuje regularnych treningów. Aktywność fizyczna jest czasem niedoceniona, a bardzo korzystnie wpływa na stan jednego z najważniejszych organów. Systematyczne ćwiczenia plus relaksacja to regulacja ciśnienia i poprawa przepływu krwi.

Jeśli masz jakiekolwiek schorzenia serca i zastanawiasz się, który rodzaj aktywności jest przeznaczony dla ciebie, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Warto poradzić się specjalisty i zdobyć kilka  wskazówek. Znajdź solidnego fachowca w tej dziedzinie. Często przecież trafiają w ręce ulotki, reklamy przychodni pod tytułem – dobry kardiolog Kielce, np. tu – http://www.kardiologkielce.com/ lekarz, który zdobył zaufanie wielu pacjentów.

Podczas wizyty u kardiologa nie bój się pytać, rozwiej wszelkie wątpliwości, korzystaj z wiedzy i doświadczenia specjalisty. Serce to naprawdę bardzo cenny organ, który ciężko pracuje i zasługuje na zainteresowanie oraz mające ocenić jego stan badania, m.in. echo serca.

Być może badaniem, które kardiolog weźmie pod uwagę, jeśli narzekasz na dolegliwości ze strony układu krążenia będzie Holter EKG rejestrujące czynność serca przez całą dobę.

Ćwiczenia dla serca

Wybierając ćwiczenia dla siebie, pamiętaj, by się nie przeforsować i dopasować je do swojej kondycji, umiejętności i wydolności organizmu. Wysiłek nie musi być duży, najważniejsze by postawić na regularność. Aktywność fizyczna m.in. pomaga obniżyć ciśnienie i zmniejszyć poziom „złego”,  cholesterolu. Korzystne dla serca są np. ćwiczenia aerobowe, podczas których układ krążenia pracuje, a organizm pobiera dużo tlenu. Poleca się przede wszystkim bieganie, jazdę na rowerze, czy pływanie.

Jak zacząć?

Jeżeli do tej pory nie ćwiczyłeś, zacznij od kilkuminutowej aktywności. Trzeba przyzwyczaić organizm do regularnych ćwiczeń. Dobrym pomysłem są spacery, najpierw 10 minutowe, potem coraz dłuższe i bardziej intensywne. Tętno w czasie treningu nie powinno przekraczać ok. 70% maksymalnego tętna. Każdą aktywność fizyczną zacznij od rozgrzewki, by pobudzić stawy i mięśnie oraz nastawiać swój organizm na wysiłek i nie narazić się na kontuzję.

Aktualności

Polecamy