Stało się, nadeszła kalendarzowa jesień. Dni są coraz krótsze i chłodniejsze, coraz częściej pada, a poranki są osnute mgłami. Zdarzają się jednak i ciepłe, słoneczne dni, kiedy zalewa nas feeria jesiennych barw. Jesień to idealna pora roku na krótkie, ale i te dłuższe wycieczki po najbliższej okolicy. Na wolne popołudnie czy weekend zaplanujmy zatem spacer. Aby móc w pełni wykorzystać jesienny czas, Punkt Informacji Turystycznej w Morawicy przedstawia kilka propozycji które pomogą nam w ciekawy sposób zaplanować naszą wycieczkę.
Doskonałą propozycją dla osób w każdym wieku jest jesienny spacer. Jest to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Nie tylko wzmacniamy swoją odporność, budujemy kondycję ale i jest to świetna okazja do poznania własnej okolicy i dowiedzenia się o niej ciekawych rzeczy. Dla naszych dzieci to również świetna zabawa. Kasztany, żołędzie, jarzębina czy kolorowe liście są dla dziecka prawdziwymi skarbami. Oto kilka możliwości jakie oferuje gmina Morawica.
- Ścieżka przyrodniczo-leśna „Bilcza”
Ścieżka ma kształt pętli, której początek i koniec znajduje się przy siedzibie leśnictwa Bilcza. Długość całkowita ścieżki wynosi 1,5 km, a jej przejście zajmuje około 1 godziny. Na trasie znajduje się 8 przystanków z opisem różnych zagadnień z zakresu gospodarki leśnej, ochrony przyrody i środowiska leśnego. Grupy odbywające zajęcia edukacyjne mogą to robić w sposób indywidualny bądź też po wcześniejszym telefonicznym umówieniu z leśniczym lub nadleśnictwem, zwiedzać ścieżkę z przewodnikiem.
- Rezerwat „Radomice”
Rezerwat ma powierzchnię 27,15 ha i utworzony został w 1953 roku. Przedmiot ochrony stanowi w nim zbiorowisko leśne z największym na Wyżynie Małopolskiej stanowiskiem naturalnym cisa pospolitego oraz flory objętej ścisłą ochroną gatunkową. Rezerwat obejmuje fragment lasu, w malowniczej podmokłej dolinie rzecznej, zajmujący zbiorowiska: łęgu jesionowego, kontynentalnego grądu wysokiego i olsu porzeczkowego oraz fragment łąkowy z bogatym zestawem roślin chronionych m. in.: 8 gatunkami storczyków. Ze względu na cenne właściwości drewna, które jest odporne na gnicie, sprężyste i niezwykle trwałe, cis był używany do wyrobu łuków, kusz, a także szaf gdańskich. Niestety przyczyniło się to w dużej mierze do jego niemal całkowitej eksterminacji w lasach. Dlatego tak wyjątkowym nasz pobliski rezerwat.
- Zabytkowy Park Dworski z Oficyną w Morawicy
XIX wieczny park w stylu angielskim o powierzchni niespełna 4 ha ulokowany w samym centrum Morawicy. Pierwotnie obszar ten stanowił otoczenie majątku rodziny Oraczewskich. Oficyna dworska znajdująca się na terenie parku została wybudowana w 1858 r. za czasów Edwarda Oraczewskiego, który to w 1837 r. nabył teren na publicznej licytacji. Niestety po śmierci właściciela, majątek popadł w zaniedbanie. Dopiero w roku 2008 teren parku został wykupiony przez gminę Morawica, która postanowiła przywrócić mu pierwotny kształt. Obecnie park jest wyjątkowo urokliwym miejscem wypoczynku i spotkań mieszkańców. Dla najmłodszych wybudowano w pobliżu oficyny plac zabaw. Również oficyna została odrestaurowana. Obecnie znajduje się w niej sala ślubów cywilnych.
- Zbiornik rekreacyjny na rzece Morawce
Zalew Morawica to strzeżone kąpielisko, które oprócz czystej wody i piaszczystej plaży oferuje możliwość skorzystania z różnorodnego sprzętu wodnego czy największego w regionie parku linowego oraz pola paintbollowego. Ponadto dzięki wybudowanej ścieżce wokół zalewu można obejść lub objechać go na rowerze czy rolkach.
- Szlak pancerny w gminie Morawica
Szlak upamiętnia bitwę pancerną, która miała miejsce na terenie gminy w styczniu 1945 r. Na szlaku znajdują się miejsca związane z bitwą, w tym: mogiły wojenne, pozostałości umocowań oraz przydrożne krzyże.
http://www.perlycn.pl/turystyka/atrakcje-turystyczne/morawica/szlak-pancerny
Pamiętajmy, że wycieczki rowerowe nie są zarezerwowane wyłącznie na lato. Jesienne dni sprzyjają również tej aktywności fizycznej. Dla rowerzystów przedstawiamy kilka propozycji szlaków rowerowych.
- · Chłopy i Pany – o długości 25 kilometrów. Trasa biegnie przez teren gmin Chęciny i Morawica. Trasa biegnie dość mocno pagórkowatym terenem, ale jest stosunkowo łatwa. Przepiękne widoki, zwłaszcza w Dolinie Czarnej Nidy czynią ją jeszcze bardziej atrakcyjną.
- · Świętokrzyscy Indianie – o długości 28 kilometrów. Trasa biegnie przez malownicze tereny gminy Morawica, częściowo w pobliżu meandrów utworzonych przez koryto Czarnej Nidy. Swoją nazwę nawiązuje do Wioski Indiańskiej w Zaborzu, cyklicznej imprezy metodystów.
http://wrower.pl/trasy/swietokrzyscy-indianie,t130.html
- · Pętla w gminie Morawica – o długości 46 kilometrów. Pętla oznaczona jest kolorem niebieskim i przebiega przez najważniejsze atrakcje gminy.
https://greenvelo.pl/detal/1280-greenvelo-szlak-niebieski-w-gminie-morawica
Na terenie naszej gminy znajdują się także ośrodki jeździeckie. Nauka jazdy konnej to lekcja odpowiedzialności ale i okazja, aby przeżyć niezapomnianą przygodę w siodle. Jest to doskonała forma spędzania wolnego czasu, niezależnie od wieku.
- Ośrodek Jeździecki Bilcza
- Stajnia „Dialog”
https://www.facebook.com/stajniadialog
- Możemy również wybrać się do Zoo w Leśnym Zaciszu. Ośrodek mieści się w malowniczo położonym terenie otoczonym lasem, w miejscowości Lisów. Ogród zoologiczny posiada 100 gatunków zwierząt z 6 kontynentów. Znajdziemy tam też mnóstwo miejsc do odpoczynku, pole piknikowe oraz plac zabaw, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego malucha. Zoo możemy zwiedzać przez cały rok.
Jeśli jednak pogoda nie sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, albo po prostu chcemy urozmaicić nasze plany, możemy skorzystać z poniższych propozycji.
- Kino za Rogiem w Morawicy
Kino wyposażone jest w nowoczesny sprzęt audio JBL oraz rzutnik 4K, dzięki czemu jakość dźwięku i obrazu dostarczą widzom niesamowitych wrażeń. Sala kinowa jest kameralna i przytulna. Planowe kinowe projekcje odbywają się w piątki, soboty i niedziele. Kino za Rogiem w Morawicy oferuje rezerwację seansu na życzenie. Jest to wspaniała możliwość wynajęcia sali kinowej na wyłączność. Cena biletu to 5 zł.
https://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=328&strona=1&sub=212
- Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach
Wystawa w muzeum obrazuje dzieje garncarstwa ludowego w Chałupkach, jednego z najciekawszych ośrodków garncarskich w Polsce. Składa się z dwóch części: ekspozycyjnej i warsztatowej. Pierwsza z nich prezentuje piękno wyrobów glinianych produkowanych w Chałupkach. Ekspozycja ta składa się z wyrobów garncarskich, które wyrabiali mistrzowie tego rzemiosła: Armańscy, Głuszkowie, Sowińscy. W drugiej części ośrodka znajduje się dwukomorowy piec garncarski oraz urządzenia i narzędzia niezbędne do procesu produkcji.
Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach zaprasza od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 16.00. Rezerwacji wycieczki można dokonać bezpośrednio u kustosza i przewodnika po ośrodku Józefa Głuszka pod numerem telefonu: 41 311-87-02 lub 606-109-980. Istnieje możliwość zwiedzania obiektu w poniedziałek, po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym.
https://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=125&menu=131&strona=1
- Kryta Pływalnia „KORAL”
Kryta Pływalnia „Koral” jest jednym z najnowocześniejszych kompleksów basenowych znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego. Pływalnia posiada basen sportowy oraz rekreacyjny z biczami wodnymi. Ponadto „KORAL” dysponuje zjazd 65-metrową zjeżdżalnią rurową, jacuzzi, jacuzzi z solanką w grocie solnej, suchą sauną oraz brodzikiem dla dzieci. Pływalnia jest czynna przez 7 dni w tygodniu od godziny 6.00 do 22.00
www.koralmorawica.pl
Jesień to wspaniała pora, aby zdecydować się na aktywny i ciekawy wypoczynek. Nasza okolica oferuje wiele wspaniałych atrakcji. Nie poddawajmy się zatem nudzie i zaplanujmy jesienne dni tak, aby poza chłodem, poczuć w nich również radość życia.
Justyna Ruchała