Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach już po raz drugi włącza się w propagowanie idei honorowego krwiodawstwa. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich chętnych mieszkańców Kielc i okolic, ale w szczególności do młodzieży szkolnej, która licznie odpowiedziała na apel o dzielenie się tym bezcennym lekiem, jakim jest krew. Do honorowego oddawania krwi i jednocześnie wspierania jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zachęcała dzisiaj w w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej marszałek województwa Renata Janik. Kolejna taka akcja zaplanowana jest bibliotece już 16 kwietnia.
Tym razem na zaproszenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej odpowiedziała młodzież z pięciu kieleckich szkół: I LO im. S. Żeromskiego, z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, z Zespołu Szkół Ekonomicznych, VI LO im. J. Słowackiego oraz uczniowie VII LO im. J. Piłsudskiego.
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik zachęcając wszystkich do dzielenia się tym bezcennym darem, jakim jest krew, mówiła:
– Krwi nie da się zastąpić żadnym innym lekiem. To jeden z najcenniejszych darów, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Dlatego chcemy rozpropagować ideę honorowego krwiodawstwa. I mamy już skutek, przez godzinę zarejestrowało się 20 dawców krwi. Dzielenie się krwią jest bezcenne. Krew jest darem życia. Z jednej strony pokazuje, że dzielimy się tym, co mamy najcenniejsze, ale też uszlachetniamy się i to jest najpiękniejsze – że możemy coś dać drugiemu człowiekowi – mówiła podczas briefingu w WBP marszałek województwa Renata Janik. – Ale przez takie akcje propagujemy honorowe krwiodawstwo i nawiązujemy do naszego konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, który również wspierać ma honorowe oddawanie krwi. Uczestnikami tego konkursu są jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i już teraz młodzież, pracownicy szkół, wszyscy mieszkańcy Kielc, mogą się zgłosić do WBP do godziny 12-tej, oddać krew i wskazać jednostkę OSP, którą chcą wesprzeć finansowo. A przypomnę, że na nagrody w tym konkursie Zarząd Województwa przeznaczył 700 tysięcy złotych! Bardzo się cieszę, że nasza wspaniała młodzież z kieleckich szkół odpowiedziała na apel biblioteki i przybyła tak licznie. Mam nadzieję, że młodzież zaszczepi się ideą honorowego krwiodawstwa i będzie systematycznie dzieliła się z chorymi tym najcenniejszym lekiem.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach skierowała pismo do dyrektorów kieleckich placówek oświatowych, zapraszając społeczności szkół do udziału w akcji honorowego krwiodawstwa. Każdy uczestnik, który dzisiaj zdecydował się oddać krew, otrzymał książkę w podziękowaniu za ten szlachetny gest.
Jak zapowiada dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Agnieszka Kuś akcja honorowego krwiodawstwa w kieleckiej bibliotece będzie miała charakter cykliczny. Kolejne edycje zaplanowane są 16 kwietnia, 11 czerwca oraz 10 września tego roku.
– Wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą pomóc potrzebującym i promować ma postawy oparte na empatii oraz społecznej solidarności. Oddając krew, można nie tylko pomóc potrzebującym, ale także dać piękny przykład solidarności i bezinteresownej pomocy innym. Skierowaliśmy pismo do dyrektorów kieleckich placówek oświatowych, zapraszając społeczności szkół do udziału w naszej akcji honorowego krwiodawstwa. Jak widać – odzew jest. Bardzo się z tego cieszymy, dlatego już zapowiadamy kolejne odsłony akcji – mówi Agnieszka Kuś, dyrektor WBP. – Łączymy tu dwa w jednym, propagując ideę krwiodawstwa i jednocześnie rozwijając czytelnictwo. Każdy, kto dzisiaj oddaje krew, w podziękowaniu za ten szlachetny gest, otrzymuje od nas książkę. To taki symboliczny upominek, który łączy ideę dzielenia się dobrem z miłością do literatury – podkreśla dyrektor WBP.
Krew można było oddać dzisiaj w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej do godziny 12-tej. Kolejne edycje akcji zaplanowane są 16 kwietnia, 11 czerwca oraz 10 września tego roku. Jednocześnie jest to okazja do wsparcia OSP walczących o finansowe nagrody w konkursie ogłoszonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Dotychczas swój udział w konkursie zgłosiły 82 jednostki OSP z terenu województwa świętokrzyskiego. Każda osoba, która do 15 września 2025 roku odda krew i wskaże konkretną jednostkę OSP, przyczyni się do jej wygranej – nagrody otrzymają bowiem te drużyny, na rzecz których zebrana zostanie największa ilość krwi.
Konkurs dla krwiodawców i OSP
Celem konkursu jest rozwój honorowego krwiodawstwa wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego, zwiększenie ilości pozyskiwanej krwi oraz aktywizacja lokalnych środowisk w honorowym krwiodawstwie. Adresatami nagrody są jednostki ochotniczych straży pożarnych działające na terenie województwa świętokrzyskiego. Każda osoba, która od stycznia do 15 września 2025 roku odda krew i wskaże konkretną jednostkę OSP przyczyni się do jej wygranej – nagrody otrzymają bowiem te jednostki, na rzecz których zebrana zostanie największa ilość krwi. Pula nagród przeznaczona na konkurs przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego to 400 tys. złotych. Pierwsza nagroda, która będzie przyznana ze względu na ilość krwi oddanej na daną jednostkę OSP, to 100 tys. złotych. Przewidziano też 10 nagród II stopnia po 40 tys. zł oraz 10 nagród III stopnia po 20 tys. złotych. Wyniki akcji ogłoszone zostaną podczas jej podsumowania, połączonego z wręczeniem nagród laureatom w ramach obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża (22-26 listopada 2025 r.).