Wszystko wskazuje na to, że lada dzień ruszą prace związane z przeprowadzeniem termomodernizacji w budynku tzw. agronomówki znajdującym się nieopodal szkoły w Dębskiej Woli. Budowa już się rozpoczęła, a inwestycja będzie kosztować nieco ponad 343 tysiące złotych. Gmina Morawica dofinansowanie na realizację zadania w wysokości 85 procent kosztów pozyskuje z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.
To właśnie w budynku agronomówki kiedyś mieszkali pracownicy rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Był także czas, że w obiekcie mieściła się jedna z części tutejszej szkoły. Kiedy niszczejący obiekt przeszedł na własność Gminy Morawica zdecydowano o przeniesieniu tam szkolnej biblioteki, która obecnie funkcjonuje jako filia biblioteki publicznej w Morawicy. Pomieszczenia biblioteczne przeszły wówczas niezbędny remont, a przed kilku laty wykonano także nowe pokrycie dachowe na budynku. W tym czasie Gmina zleciła także wykonanie dokumentacji projektowej na kompleksową termomodernizację i remont obiektu a następnie rozpoczęto starania o pozyskanie środków zewnętrznych, które umożliwiłyby przeprowadzenie inwestycji. Niebawem „agronomówka” zyska zupełnie nowy blask i będzie nadal służyła mieszkańcom. A wszystko to dzięki jego kompleksowej termomodernizacji, która niedawno się rozpoczęła.
22 grudnia minionego roku Gmina przekazała plac budowy wyłonionemu w przetargu wykonawcy, którym została firma Usługi Remontowo-Budowlane Paweł Kmiecik z Gnojna. To oznacza, że wykonawca mógł już rozpocząć roboty budowlane. W ramach tych prac docieplone zostaną ściany zewnętrzne wraz z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej, opaski wokół budynku oraz stropy pod nieogrzewanym poddaszem. Wymienione zostaną również drzwi i okna, a zadaszenie od strony północno-zachodniej przejdzie remont, zyskując nowe pokrycie z blachy tytanowo-cynkowej wraz z ociepleniem. Obiekt zyska instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kWp z magazynem energii i energooszczędne oświetlenie typu LED. Wymieniona będzie instalacja elektryczna w całym budynku, a w tym również przewidziana jest nowa instalacja siłowa, instalacja odgromowa, uziemiająca oraz instalacja ochrony od porażeń. Na piętrze zostanie zamontowanych sześć grzejników elektrycznych konwektorowych. Wymienione będą także rynny i rury wypustowe oraz część istniejących obróbek blacharskich.
Koszt inwestycji opiewa na kwotę nieco ponad 343 tysiące złotych. Gmina to zadanie zgłosiła do dofinansowania w wysokości 85% kosztów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Wszystkie prace mają zakończyć się w przeciągu siedmiu miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą.
Agnieszka Olech