“Adam Mickiewicz – sumienie Wielkiej Emigracji” to tytuł spotkania organizowanego w ramach cyklu “Niedziela w Muzeum”, na które 24 lipca br. do swojej siedziby zaprasza Muzeum Narodowe w Kielcach. Początek prelekcji – godz. 12.00.
Po upadku powstania listopadowego Adam Mickiewicz dołączył do emigrującej do Paryża polskiej inteligencji. Od momentu przybycia do stolicy Francji poeta stał się jedną z najważniejszych postaci Wielkiej Emigracji. Aktywnie uczestniczył w jej życiu: pracował jako redaktor i publicysta „Pielgrzyma Polskiego”, wykładał literaturę słowiańską na Collège de France, w “Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” wzywał Polaków do zgody i przygotowania się do rewolucji europejskiej. Przez cały pobyt na emigracji Mickiewicz usilnie dążył do tego, aby „sprawa polska” nie została zapomniana zarówno we Francji, jak i w całej Europie. Celem wykładu będzie ukazanie wpływu działalności autora “Pana Tadeusza” na losy Wielkiej Emigracji.
Wykład poprowadzi Paulina Bies, pracownik Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Spotkanie związane jest z prezentowaną obecnie w muzeum wystawą pt. “Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice. Adam Mickiewicz “Ballady i romanse”.
fot. Muzeum Narodowe w Kielcach