3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościAch kieleckie jakie cudne...

Ach kieleckie jakie cudne…

Zobacz

Przyjechali do Kielc z całego kraju żeby na własne oczy poznać i doświadczyć  walory krajoznawcze, turystyczne i kulturalne świętokrzyskiego.

170 uczestników, animatorów kultury, zarządzających ośrodkami kultury, nauczycieli i przedstawicieli sektora NGO’sów, uczestniczy w odbywającej się w dniach 21-23 października w Kielcach IX Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów.

Jest to coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury, organizowane we współpracy z lokalnymi partnerami, skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. W zeszłym roku to Białystok był gospodarzem tego wydarzenia.

Jak podkreślił dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury (współorganizator Giełdy) Jarosław Machnicki -prawdopodobnie wpływ na to, iż to właśnie w Kielcach odbywa się Ogólnopolska Giełda Projektów ma oprócz niezaprzeczalnych walorów kulturalnych województwa również wzorowa współpraca kierowanej przez niego instytucji, realizacja wielu projektów przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. IX Ogólnopolska Giełda Projektów została objęta honorowym patronatem prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Monika Januszewska i Monika Jastrzębska – Opitz są uczestniczkami Giełdy.  Pierwsza zarządza Domem Kultury w Lubiewie (kujawsko-pomorskie), a druga jest dyrektorką Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. Jak podkreślają, na co dzień tak jak reszta uczestników Giełdy realizują w swoim ośrodkach kultury i bibliotekach edukacje kulturowa i działają w szeroko pojętej kulturze.  Teraz na 3 dni przyjechały w świętokrzyskie, by korzystać z inspirujących przykładów działań współuczestników wydarzenia, przyjrzeć się dobrym praktykom, spojrzeć krytycznym okiem na własne działania porównując je z tym co ma do zaoferowania świętokrzyskie

Czym jest Ogólnopolska Giełda Projektów?

Głównym celem giełdy jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnych liderów kultury związanych z realizowanymi projektami kulturalnymi, aktywizującymi społeczności lokalne w całej Polsce. Wydarzenie odbywa się co roku pod innym hasłem przewodnim. Kluczowym punktem programu jest prezentacja dwudziestu dobrych praktyk wybranych przez niezależny Zespół merytoryczny. Dzięki licznym warsztatom, wizytom studyjnym i programowi towarzyszącemu spotkania mają również wymiar edukacyjny.

Warsztaty i Wydarzenia w ramach IX Ogólnopolskiej Giełdy Projektów

W programie tegorocznej IX Ogólnopolskiej Giełdy Projektów są zarówno warsztaty, wizyty studyjne, spektakle teatralne jak i spotkania integracyjne. W ramach warsztatów, które odbędą się min.:  w Muzeum Zabawek i Zabawy, Instytucie Dizajnu czy Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach uczestnicy Giełdy poznają podstawy haftu, kaligrafii. Zapoznają się również z metodami wytwarzania ceramiki, papieru czerpanego a nawet będą mogli stworzyć własne projekty i modele na drukarkach 3D.

W pierwszym dniu Giełdy, odbyło się 10 wizyt studyjnych w najbardziej ciekawe i reprezentacyjne miejsca woj. świętokrzyskiego. Wśród nich znalazły się perły architektury i takie zabytki powiatu kieleckiego jak Zamek Królewski w Chęcinach, Pałac w Oblęgorku czy Dwór Starostów Chęcińskich w Podzamczu Chęcińskim. Na trasie wizyt studyjnych  znalazł się również Park Etnograficzny w Tokarni, w którym, oprócz zwiedzania i bardzo interesujących opowieści przewodnika o zabudowie drewnianej, uczestnicy wzięli również udział w grze terenowej przybliżającej tradycję regionu i pozwalającej sprawdzić swoją sprawność i inne cenne zdolności manualne.

Jak podkreślają Monika Jastrzębska-Opitz i Monika Januszewska, niezapomniane wrażenie na nich wywarła wizyta pn: „Śladami średniowiecza”. Wiodła ona przez Drogę Królewską – z Nowej Słupi na Święty Krzyż.

-To była tylko godzina spacerem, ale  widoki i wspomnienia będą niezapomniane- podkreślały Dyrektorki.  Po drodze zobaczyliśmy krzyże pokutne, Grotę Matki Bożej i buk Jagiełły. Na Świętym Krzyżu mieliśmy okazję zwiedzić Bazylikę.

Kilka wizyt studyjnych odbyło się również w innych częściach Powiatu kieleckiego jak Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich – Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, dworek urodzonego w Bielinach pisarza i poety Józefa Ozgi Michalskiego, Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom” (CESD) czy Świętej Katarzyny, śladami twórczości Stefana Żeromskiego.

Część uczestników skorzystała z możliwości zwiedzania gotyckiego tryptyku bodzentyńskiego (ok. 1508 r.) znajdującego się w kościele parafialnym w Bodzentynie i Zagrody Czernikiewiczów (z 1809 r.) ze zbiorami etnograficznymi, będącą własnością Muzeum Wsi Kieleckiej. Zagroda, która jest najstarszą i jedyną tak kompleksowo zachowaną małomiasteczkową zagrodą znaną z terenów Kielecczyzny, stanowi wspaniały przykład specyficznej architektury małych miasteczek rolniczych charakterystycznych dla regionu.

Jak informuje Dyrektor WDK, z bardzo pozytywną informacją zwrotną od uczestników spotkały się odwiedziny w centrum spotkań artystów i miłośników sztuki „Kapkazy – Szkoła Wrażliwości”. Jest to niezwykłe, oaza dla pasjonatów działań artystycznych, przestrzeń dla ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. W starej stodole, w której założyciele stworzyli autorską galerię ceramiki i scenę teatralną, odbywają się różnego rodzaju działania kulturalne: przedstawienia, koncerty, wystawy plastyczne, warsztaty ceramiczne i teatralne, wernisaże, prezentacje artystyczne i plenery. Na uczestników wizyty studyjnej czekały  tam niezapomniane warsztaty – grupowe i indywidualne.

Kolejna grupa uczestników jako miejsce wizyty studyjnej wybrała Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz znajdujący się w Rżuchowie, „Dom Spokojnej Książki” Moniki i Piotra Kogutów. Wizyta nosiła tytuł : „Pisarskim szlakiem”. Uczestnicy wizyty zwiedzali Pałacyk z przewodnikiem, a w ramach dodatkowych atrakcji czekał na nich questing pod hasłem „słowo”. W siedzibie stowarzyszenia „Głowa do góry”. (w Rżuchowie) uczestnicy wzięli udział w warsztatach polegających na pracy z papierem czerpanym i tworzeniu wyklejanek (podobnych do tych, jakie uwielbiała tworzyć Wisława Szymborska).

-Jest to dla mnie jeden z najbardziej wartościowych wyjazdów w mojej karierze zawodowej. Nigdy wcześniej nie byłam w świętokrzyskim. To niesamowite ile tu nieodkrytych jeszcze dla wielu pereł architektury i kultury jak pałacyk w Oblęgorku czy Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie – podkreśliła na koniec Monika Januszewska, Dyrektorka Domu Kultury w Lubiewie.

Galeria

Aktualności

Zmiana na stanowisku Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Staszowie

Dzisiaj w sali narad Komendy Powiatowej Policji w Staszowie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zmiany na stanowisku Pierwszego...

Polecamy