Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w minioną sobotę w Nieskurzowie Starym w gminie Baćkowice. W domu 82 – latka zapaliła się butla z gazem. Mężczyzna doznał poparzeń twarzy i rąk a wnętrze budynku zostało zniszczone. Ze wstępnych ustaleń wynika, że instalacja gazowa przy jednym z urządzeń była nieszczelna. W tym przypadku, na szczęście, nie było ofiar śmiertelnych. Jednak to od nas samych zależy, czy zadbamy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich. Kontrolujcie stan użytkowanych urządzeń ze szczególny uwzględnieniem tych zasilanych gazem i prądem.
W minioną sobotę w jednym z domów w Nieskurzowie Starym w gminie Baćkowice doszło do zapalenia się butli z gazem. 82 – letni mężczyzna chcąc przygotować sobie posiłek odkręcił zawór w kuchence gazowej, wskutek czego doszło do zapłonu. W wyniku tego zdarzenia doznał poparzeń twarzy i rąk, a wnętrze budynku zostało zniszczone. Ze wstępnych ustaleń poczynionych w miejscu zdarzenia wynika, że instalacja gazowa w użytkowanym urządzeniu nie działała prawidłowo. To niebezpieczne zdarzenie mogło mieć o wiele bardziej tragiczne skutki. Pożar czy wybuch to nie jedyne konsekwencje wadliwie działających urządzeń, pamiętać należy również o tlenku węgla, którego nie zobaczymy ani nie poczujemy a jego działanie może skutkować nawet śmiercią. Gaz płynny, który można zakupić w butlach jest dość popularnym paliwem użytkowanym szczególnie w domach jednorodzinnych. Dystrybucja gazu napełnianego w autoryzowanych rozlewniach ma być gwarantem bezpiecznego użytkowania tych butli. Jednak to od każdego z indywidualnych użytkowników zależy, czy spełni zasady bezpieczeństwa, jeśli chodzi o urządzenia do których podłączane będą butle z gazem płynnym.
Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas użytkowania tego rodzaju urządzeń oraz podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę, aby ustrzec się przed niebezpiecznymi sytuacjami:
Jak zachować się w sytuacji, kiedy stwierdzimy niekontrolowane ulatnianie się gazu?
Ważne jest również sprawdzenie szczelności podczas każdorazowej wymiany butli. Jeśli nie masz pewności, że połączenie butli z kuchenką lub urządzeniem grzewczym jest szczelne, nigdy nie sprawdzaj go płomieniem. Użyj wody z mydłem lub płynem do naczyń. Spryskaj nią miejsca połączenia. Jeśli powstanie na nich piana to znaczy, że butla jest nieszczelna. Na rynku są też specjalne, pianki do sprawdzania szczelności.
Pamiętaj, że butle napełnia się w 85 proc. Zawsze korzystaj z profesjonalnych punktów. Napełnianie butli na stacjach LPG jest nielegalne i bardzo niebezpieczne.
Opr. KCW
Źródło: KPP w Opatowie