3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościNACAO – spotkanie dla interesariuszy

NACAO – spotkanie dla interesariuszy

Zobacz

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach odbyło się I spotkanie Regionalnej Grupy Interesariuszy w ramach projektu „NACAO – Nature-based Carbon Offsets” /Kompensacja emisji dwutlenku węgla oparta na naturze. Podczas spotkania z interesariuszami rozmawiano o dobrych praktykach z terenu województwa świętokrzyskiego oraz o dobrych przykładach realizowanych przez partnerów związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla.

Anna Kucharczyk, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju UMWŚ wraz z dyrektor Departamentu Przyrody i Klimatu Anną Pichetą – Oleś otworzyły spotkanie zwracając uwagę na zmiany klimatyczne i konieczność zadbania o nasze środowisko. Podnosił znaczenie projektu NACO w kontekście wdrożenia polityki rozwoju regionalnego w ramach “Zdrowej Europy”

Projekt NACAO nakierowany jest na wspieranie regionów w tworzeniu polityk regionalnych w obszarze ochrony środowiska naturalnego oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jego realizacja ma służyć wymianie doświadczeń, wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań oraz budowaniu potencjału instytucji uczestniczących w przygotowywaniu działań dotyczących „zielonego ładu”.

O dobrych praktykach związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla, aspektach prawnych oraz głównych celach programu mówił dr Jacek Koba – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Magdalena Pokora – kierownik Oddziału Ochrony Przyrody, Departamentu Przyrody i Klimatu przedstawiła projekt Programu ochrony środowiska 2030 jako instrument polityki regionalnej wskazany do realizacji projektu NACO.

W ramach projektu proces uczenia się będzie trwał 6 semestrów i będzie składał się z różnych, powiązanych ze sobą działań. Dotyczy on uczenia się zarówno na poziomie międzyregionalnym, jak i regionalnym oraz ustanawia mechanizmy zapewniające przepływ wiedzy od jednostek do organizacji. Celem jest zapewnienie budowania potencjału organizacji partnerskich i interesariuszy, władz stowarzyszonych i osób zaangażowanych w NACAO. Jeśli chodzi o międzyregionalny poziom uczenia się, zaplanowano miedzy innymi “Organizacyjne spotkania edukacyjne”. Ich celem jest włączenie do głównego nurtu wiedzy zdobytej przez osoby zaangażowane we współpracę w organizacjach partnerskich, poprzez zorganizowane spotkania z rozszerzonymi zespołami wewnątrz organizacji.

Projekt NACAO – Nature-based Carbon Offsets, czyli „Kompensacja emisji dwutlenku węgla oparta na naturze” realizowany jest w ramach programu Interreg Europa 2021-2027 i jest finansowany jest ze środków EFRR. Partnerami projektu jest Województwo Świętokrzyskie – Departament Inwestycji i Rozwoju przy współpracy Departamentu Przyrody i Klimatu.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy