3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaNową wystawę prezentującą postać Jerzego Ossolińskiego otwarto w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Nową wystawę prezentującą postać Jerzego Ossolińskiego otwarto w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Zobacz

Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza to tytuł nowej wystawy czasowej, której wernisaż miał miejsce 30 maja 2023 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu. W wydarzeniu wziął udział marszałek Andrzej Bętkowski.

Uroczystość odbywająca się w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu miała charakter szczególny, bowiem była doskonałą okazją do uhonorowania wysokim odznaczeniem resortowym długoletniego pracownika Muzeum, kustosza Działu Sztuki pani Bożeny Ewy Wódz.

W imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczył wojewoda świętokrzyski dr Zbigniew Koniusz oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Z powodu nieobecności spowodowanej złym stanem zdrowia medal w imieniu odznaczonej odebrała wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu Kinga Kędziora-Palińska. W wydarzeniu uczestniczyli również: Wiceminister Spraw Zagranicznych dr hab. Piotr Wawrzyk, senator Jarosław Rusiecki, poseł Marek Kwitek, w imieniu poseł Agaty Wojtyszek – p. Anna Paluch oraz władze i przedstawiciele wojewódzkiej, powiatowej i miejskiej administracji rządowej i samorządowej.

Wystawa prezentuje postać Jerzego Ossolińskiego – kanclerza wielkiego koronnego, polityka, dyplomaty, doradcy króla Polski Władysława IV, który poprzez miejsce urodzenia oraz niemalże całe życie związany był z Sandomierzem i Ziemią Sandomierską. Na wystawie zaprezentowane zostały obrazy, wizerunki Jerzego Ossolińskiego, pamiątki rodowe Ossolińskich, eksponaty nawiązujące do działalności dyplomatycznej prowadzonej m.in. we Włoszech.

Kluczowym wątkiem tej wystawy jest podkreślenie znaczenia działalności oraz zasług Jerzego Ossolińskiego w kształtowaniu stosunków dyplomatycznych i polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej w XVII w., a także ukazanie związków rodu Ossolińskich z Ziemią Sandomierską. Jej celem jest również zwiększenie świadomości społecznej na temat działalności polityczno –dyplomatycznej rodu Ossolińskich, związanego z historyczną Ziemią Sandomierską. Partnerem merytorycznym wystawy jest Pałac Saski Sp. z o.o., który współtworzy część ekspozycji poświęconej Pałacowi Brühla.

Ekspozycja została przygotowana przez zespół kuratorski w składzie dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dr hab. Tomisław Giergiel, Karolina Gara.

Partnerami organizowanej wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych zbiorów są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu oraz Parafia p.w. Św. Józefa w Klimontowie.
Ekspozycja jest jedną z największych z dotychczas organizowanych wystaw czasowych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy