Radośnie świętowano 99. rocznicę odzyskania niepodległości w Masłowie. Była modlitwa w intencji Ojczyzny i okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez utalentowanych mieszkańców naszej gminy.
Świętowanie rozpoczęła msza święta w kościele Przemienienia Pańskiego. W intencji Ojczyzny sprawowali ją ks. Piotr Motyka, ks. Lucjan Skolik, ks. Józef Żółtak. O piękną oprawę liturgii zadbali przedstawiciele pocztów sztandarowych: strażackich, szkolnych, gminnego PSL oraz Chór Masłowianie. Po modlitwie uczestnicy gminnej uroczystości przenieśli się do hali sportowej w Masłowie, gdzie odbyła się część oficjalna.
Pamiętać o historii
Witając gości wójt Tomasz Lato zwracał uwagę na ślady po bohaterach walczących o wolność Polski, które pozostały na terenie naszej gminy. – Wiem, że zarówno uczniowie naszych szkół jak i my jako mieszkańcy palimy znicze na grobach nieznanych żołnierzy. Na terenie naszej gminy mamy miejsca, które w sposób szczególny powinniśmy czcić i o nich pamiętać. Są to groby żołnierzy Armii Krajowej, Wojska Polskiego – wymieniał wójt Lato, który przypomniał rolę marszałka Józefa Piłsudskiego w historii naszej gminy. To właśnie dzięki inicjatywie marszałka powstała kopalnia w Wiśniówce, o czym przypomina pomnik w tej miejscowości. Wójt przekazał życzenia dla mieszkańców od senatora Krzysztofa Słonia i starosty kieleckiego Michała Godowskiego. Marszałka Adama Jarubasa reprezentował Henryk Salwa, który odczytał list marszałka skierowany do mieszkańców gminy.
Dla Niepodległej
W części artystycznej w specjalnym patriotycznym repertuarze zaprezentowali: Chór Masłowianie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Masłowa oraz Michalina Cedro, młoda utalentowana wokalistka i skrzypaczka z Dąbrowy. Specjalne występy z okazji obchodów przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Mąchocicach-Scholasterii oraz 47 Starszoharcerska Drużyna Harcerska „Iskra” działająca w masłowskiej podstawówce. Za ich przygotowanie odpowiadali nauczyciele Jadwiga Pedrycz, Ewa Staszewska, Daniel Kozłowski oraz druhna drużynowa Beata Nowakowska.