3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościInauguracja roku akademickiego Politechniki Świętokrzyskiej

Inauguracja roku akademickiego Politechniki Świętokrzyskiej

Zobacz

„Gaudeamus igitur” rozpoczęło uroczystość inauguracji roku akademickiego 2017/2018 Politechniki Świętokrzyskiej. W wydarzeniu wziął udział starosta kielecki – Michał Godowski.

Co czeka Politechnikę Świętokrzyską w nadchodzącym roku akademickim, przed jakimi stoi wyzwaniami? O tym w swoim wystąpieniu mówił rektor tej uczelni, profesor Wiesław Trąmpczyński, który podkreślił, iż uczelnia przeżywała trudny rok.

– Mijający rok był dla Politechniki bardzo trudny pod względem finansowym. Z powodu uzyskania mniejszej o 5% dotacji podstawowej  musieliśmy wprowadzić program oszczędnościowy i restrukturyzacyjny, który uwzględnił szybkie dostosowanie uczelni do zaistniałej sytuacji wynikającej z wprowadzonego przez Ministerstwo nowego algorytmu finansowania szkolnictwa wyższego – mówił rektor. – Jednocześnie, mimo restrukturyzacji i podjętych oszczędności, był to rok dobry z punktu widzenia rozwoju uczelni.

W ciągu minionego roku władze politechniki starały się, by stworzone zostały solidne podstawy dalszego rozwoju uczelni. – Współpracowaliśmy z gospodarką, a w szczególności z przemysłem naszego województwa, nastąpił rozwój naukowy pracowników oraz podwyższaliśmy jakość kształcenia. Wydaję się, że zwłaszcza w okresie planowanego dynamicznego rozwoju naszej gospodarki, współpraca Politechniki z przemysłem ma szczególne znaczenie – podkreślał rektor uczelni. – Wychodząc temu naprzeciw zostało podpisane porozumienie pomiędzy Politechniką Świętokrzyską, Politechniką Rzeszowską oraz Uniwersytetem Techniczno Humanistycznym w Radomiu na rzecz współpracy z przemysłem obronnym w obszarze dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Ważnym elementem przyjętej strategii uczelni, jest dostosowanie i rozbudowa laboratoriów Politechniki do szeroko rozumianej współpracy z przemysłem. – W ostatnich dniach został złożony, wniosek aplikacyjny na realizację Projektu CENWIS – Centrum Naukowo–Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego za kwotę ok. 75 mln. zł., w ramach którego ma powstać na bazie rozbudowanych laboratoriów Politechniki – z uwzględnieniem potrzeb kluczowych branż regionu – Centrum naukowo-wdrożeniowe, które z jednej strony otwierać będzie możliwości wykonywania badań technicznych, przygotowania prototypów, ich testowania oraz wdrażania nowych rozwiązań, z drugiej zaś przyczyni się do rozwoju wysoko wykwalifikowanej kadry podejmującej współpracę z przemysłem – opowiadał rektor uczelni.

Inteligentne specjalizacje objęte projektem CENWIS to: budownictwo zasobooszczędne, branża metalowo–odlewnicza, zrównoważony rozwój energetyczny, technologie informacyjno–komunikacyjne oraz usługi medyczne – przekładające się w dalszej konsekwencji na turystykę medyczną i uzdrowiskową.

Uczelnia to nie tylko nauka i badania. Jeszcze w tym roku zostanie wyremontowany dom studencki. Rektor  dodał, iż uczelnia planuje budowę studenckiego stadionu sportowego.

W tym roku uczelnia przyjęła na pierwszy rok studiów 1, 5 tysiąca osób. Ogólna liczba studentów studiujących na uczeli to 7,1 tysiąca.

Galeria

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy