Pierogi z gęsiną, serem, miętą i wiele, wiele innych. Wszystkie podane w piękny sposób, a smakiem prześcigające najlepsze rarytasy. Kto był i próbował, ten wie, że było warto przyjechać.
– Pierogi to bardzo polskie i bardzo smaczne danie, dlatego corocznie obchodzimy w Krajnie Dzień Pieroga, który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych gminy Górno. – powiedział Przemysław Łysak, wójt gminy Górno. – Warto podkreślić, że spotkanie to nie tylko kulinarna uczta, ale też prezentacja talentów naszych lokalnych artystów, a zapewniam, że mamy się czym chwalić. Tak więc dzisiaj, przez cały dzień scena będzie żyła muzyką. Życzę wszystkim udanej zabawy – dodał wójt Przemysław Łysak.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 14.00. Przybyli goście mogli degustować pierogi w różnych smakach, podane w barwny sposób, okraszone muzyką na ludową nutę. Jury konkursowe miało trudny orzech do zgryzienia, bo wybrać najsmaczniejsze pierogi spośród różnorodnego wachlarza smaków nie było łatwym zadaniem. Tego trudu podjęła się kapituła w składzie: przewodnicząca jury, Anna Daszko – dyrektor żłobka gminnego w Radlinie, Małgorzata Kozubek – Prezes Powiatowego Koła Sołtysów, Barbara Wołczyk – kierownik referatu Budownictwa, Geodezji i Rozwoju Infrastruktury w gminie Górno oraz Zdzisław Szlufik – mieszkaniec gminy Górno. – Ocenialiśmy smak, estetykę serwowania potrawy oraz innowacyjność. Warto podkreślić, że wszystkie pierogi spełniły te wymogi i były nie tylko smaczne, a przepyszne i podane na bardzo wysokim poziomie – stwierdziła przewodnicząca jury Anna Daszko.
– O przyznaniu poszczególnych miejsc decydowały punkty, jakie każdy z członków komisji indywidualnie przyznawał. Następnie były one sumowane i tak udało nam się wyłonić zwycięzców. Co ważne, konkurs był bardzo wyrównany, wszystkie koła włożyły ogrom serca i pracy w swoje dania, a o zwycięstwie zadecydowała innowacyjność – poinformowała Małgorzata Kozubek.
Na najwyższym stopniu podium w konkursie kulinarnym stanęło Gminne Koło Gospodarzy z Górna. Jak poinformowali autorzy wygranej, na konkurs przygotowali 250 sztuk pierogów, a warto dodać, że niektóre organizacje zrobiły ich aż 1000! Było więc co degustować. Farsz zwycięskiego dania składał się z mięsa, cebuli, czosnku, panowie dodali też nutkę mięty, a do ciasta odrobinę sera. – To stara receptura, którą udoskonaliliśmy. Pierogi lepiliśmy wczoraj, a przy okazji kulinarnego zajęcia zrobiliśmy też próbę śpiewaczą – zaznaczył Janusz Forma, przewodniczący zwycięskiego Koła. Gospodarze zgodnie stwierdzili, że wygrana była dla nich dużym zaskoczeniem, ponieważ pierogi lepią sporadycznie i pomimo, że wiedzą, że są smaczne, to panie z konkurencyjnych kół mają w tym zakresie większe doświadczenie i ich dania corocznie zbierają same pochlebne opinie.
Nagrodę na ręce zwycięzców wręczył wójt gminy Górno, Przemysław Łysak. Był to ogromny wałek do ciasta, który wójt zakupił podczas gminnej pielgrzymki do Lichenia. Jak poinformował zwycięzców, większego wałka w życiu nie widział, a ci z humorem odpowiedzieli, że nagrodę muszą dobrze ukryć przed żonami. Żarty nie opuszczały biesiadników, a dobre nastroje dopisywały przez dalszą część spotkania.
Zaszczytne drugie miejsce zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Skorzeszyce. Trzecia lokata przypadła paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Radlina. Wyróżnienia powędrowały do Zespołu Pieśni i Tańca Bęczkowianie, KGW Ekobabki, Stowarzyszenia Warkocz, KGW z Krajna, KGW z Woli Jachowej KGW z Górna-Parcele.
Po sytej uczcie dla ciała przyszedł czas na ucztę dla duszy. Jak co roku na scenie wystąpiło zacne grono lokalnych artystów. Swoje talenty zaprezentowali: dzieci i młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury, Zespoły Ludowe z terenu gminy Górno, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Gminne Koło Gospodarzy w Górnie. Miłośnicy biesiadowania mogli bawić się również przy dźwiękach Kapeli Łysogórskiej z Krajna.
Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Dnia Pieroga była zbiórka krwi. Wśród honorowych dawców rozlosowano wartościowe nagrody: rower oraz motocykl.