Pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii miał niezwykły charakter. Z udziałem wielu gości odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2017/2018 połączona z jubileuszem 30-lecia szkoły.
4 września 2017 roku to data, która na pewno zapisze się w historii placówki. Uroczyste obchody rozpoczęto od mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym w Brzezinkach. Modlitwie przewodniczył biskup Marian Florczyk. W swojej homilii odwoływał się do przypowieści o skale odnosząc ją do szkoły i relacji pomiędzy nauczycielami, uczniami oraz rodzicami. O wyjątkową oprawę mszy św. zadbali uczniowie z klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Po modlitwie wszyscy przejechali do hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii.
Szkoła symbol
Gości witała dyrektor Joanna Broniek. – Ta szkoła to symbol wszystkich placówek, które trwają i wychowują kolejne pokolenia – mówiła wspominając nie tylko pierwszy dzwonek, który zabrzmiał w nowej szkole dokładnie 1 września 1987 roku, kiedy to naukę rozpoczęło 150 uczniów, ale również walkę o szkołę, kiedy w 2001 roku groziło jej zamknięcie. Jubileuszowe akcenty przenikały się z akcentami związanymi z wojewódzką inauguracją roku szkolnego. – Rozpoczynamy w szkołach rok dobrej zmiany – mówił Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. Zaznaczał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zrobiło wszystko, by szkoły były przygotowane do startu w nowy rok, który oznacza wiele zmian związanych z wygaszeniem gimnazjów. Kurator mówił również o dodatkowych pieniądzach przeznaczonych na doposażanie szkół oraz szykowanych przez rząd podwyżkach pensji dla nauczycieli.
Dobra passa
Z najlepszymi życzeniami dla uczniów i pracowników szkół wystąpił Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski. – Życzę, by ten rok był pełen sukcesów i radości, a wyzwania były źródłem satysfakcji – mówił wicewojewoda. W podobnym tonie wypowiadał się Michał Godowski, starosta kielecki. – Każdy patrzy na ten rok z oczekiwaniami. Życzę dobrego roku, by plany wypadły jak najlepiej – mówił.
Senator Krzysztof Słoń nie szczędził pochwał dla gospodarzy. – Trwa dobra passa gminy Masłów. Wczoraj spotykaliśmy się na dożynkach wojewódzkich, a dziś na wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego. Trzeba się pokłonić społeczności gminy Masłów, która widziała nie tylko mury tej szkoły, ale miejsce, gdzie będą się wychowywać kolejne pokolenia Polaków – mówił senator. Życzenia składała również Renata Janik, doradca wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina, która odczytała list skierowany do uczestników wydarzenia przez wicepremiera oraz przyjaciel szkoły Henryk Milcarz, radny Sejmiku, prezes Wodociągów Kieleckich. Pamiątkowe grawertony z podziękowaniami za edukację dzieci z gminy Bodzentyn podarował wójtowi Tomaszowi Lato oraz dyrektor Joannie Broniek burmistrz Dariusz Skiba. Warto dodać, że 40 uczniów to mieszkańcy Wilkowa z sąsiedniej gminy.
Taka pozostała
Szczególne znaczenie miały wystąpienia przyjaciółek szkoły, popularyzatorek twórczości Stefana Żeromskiego. Pisarka Barbara Wachowicz wspominała nauczycieli, dzięki którym powstała nowa szkoła. Byli to Zofia Krogulec, Stanisław Mijas, Stanisław Koza, Ryszard Zbróg. – To im zawdzięczamy, że ta szkoła stanęła. Zosia Krogulec już bardzo chora pisała do mnie „Żyję tylko myślą o pracy w nowej szkole, jeśli dożyję”. Dożyła tej chwili, kiedy wyprowadziła dzieci z walącej chałupiny, w której śnieg im się sypał na zeszyty. Doprowadziła dzieci do tej pięknej szkoły. Dzieci, które kochały nauczycieli i nauczycieli, którzy kochali dzieci. Taka była ta szkoła i taka pozostała – mówiła pisarka. Kazimiera Zapałowa, kustosz honorowa dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach przywoływała słowa pisarza. – Żeromski pisał: „Jedyne co mnie jeszcze nie męczy, to praca”. Życzę, żeby praca nigdy nie męczyła – mówiła. Co ciekawe wśród zaproszonych gości byli Hanna i Jerzy Sienkiewiczowie, prawnuki Henryka Sienkiewicza.
Wspólnota ponad podziałami
Wójt Tomasz Lato, który przez wiele lat był dyrektorem SP w Mąchocicach-Scholasterii zwrócił uwagę na atmosferę panującą w placówce. – Tę szkołę tworzą szczególni ludzie. Przychodząc tu i spotykając dyrektora Franciszka Domagałę spotkałem dobro i ojca, który wprowadzał mnie jak kogoś, kto ma przejąć po nim służenie dzieciom i ich rodzicom – mówił wójt. – Dziś szkoła jest przykładem wspólnoty ponad podziałami – dodał.
Ojczyzna duszy
Na finał świętowania zaprezentowano widowisko o Stefanie Żeromskim „Ojczyzna duszy” przygotowany przez zespół Czerwone Jagody pod opieką artystyczną Jadwigi Pedrycz i Ewy Staszewskiej. W rolę pisarza wcielił się Andrzej Sobierajski, aktor Teatru Alternatywnego Ecco Homo, absolwent SP w Mąchocicach-Scholasterii. Za scenariusz widowiska odpowiadała Barbara Wachowicz. Obchody zakończyła premiera filmu o historii szkoły przygotowanego przez Daniela Kozłowskiego i Jakuba Kozłowskiego.