3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościRadni obradowali na sierpniowej sesji

Radni obradowali na sierpniowej sesji

Zobacz

Pomoc dla poszkodowanych w pomorskim, uchwały drogowe, przygotowanie szkół do nowego roku szkolnego i sytuacja finansowa powiatowych lecznic były jednymi z punktów sesji Rady Powiatu w Kielcach, która odbyła się w poniedziałek, 28 sierpnia.

Sierpniowa sesja Rady Powiatu w Kielcach była pracowita. Poprzedziły ją komisje merytoryczne, na których radni szczegółowo zapoznawali się z materiałami na sesję m.in.: o przebiegu wykonania planów finansowych powiatowych zakładów opieki zdrowotnej za I półrocze 2017 roku, o sytuacji na rynku pracy w Powiecie Kieleckim oraz o sytuacji finansowej Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach za I półrocze 2017 roku.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwały dotyczące stanu organizacyjnego i przygotowania do roku szkolnego 2017/2018 szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych Powiatu Kieleckiego.

Jak wynika z materiałów, z uwagi na postępujący niż demograficzny tegoroczny nabór do klas pierwszych był trudny. Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych wraz z kadrą pedagogiczną podjęli szereg działań promocyjnych. Zgodnie z danymi na połowę lipca, w roku szkolnym 2017/2018 w szkołach prowadzonych przez powiat w klasach pierwszych naukę rozpocznie 265 uczniów. W liceach ogólnokształcących 97, w technikach 154, w zasadniczych szkołach zawodowych 14 uczniów.

Jak powiedzieli obecni na sesji dyrektorzy, szkoły powiatowe w dalszym ciągu prowadzą rekrutację do pierwszych klas na różne kierunki i profile kształcenia. W szkołach wprowadzono nowe zawody. W Zespole Szkół Nr 2 w Chęcinach są to: kucharz, operator obrabiarek skrawających, mechanik – monter maszyn i urządzeń, drukarz, mechatronik i kierowca mechanik.

Zespół Szkół Nr 3 w Chmielniku w szkole branżowej I stopnia wprowadził kierunki: kucharz, mechanik, kierowca mechanik.

– Zaplanowaliśmy innowacje pedagogiczne, w liceum i technikum dwa nowe kierunki e-sport projektowanie i testowanie gier komputerowych, klasę mundurową – bezpieczeństwo narodowe – wyliczał dyrektor szkoły Sławomir Wójcik.

Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie również ma wiele do zaoferowania uczniom. – Edukacja prawno – policyjna, bezpieczeństwo wewnętrzne i dietetyka i rekreacja ruchowa, zaś w technikum edukacja policyjna – wyliczała innowacje dyrektor szkoły Teresa Pasowska.

W Liceum Ogólnkoształcącym w Zespole Szkół Ponagimnazjalnych w Bodzentynie zaplanowano edukację policyjno – prawną, pożarniczo – prawną, ratownika medycznego czy menadżera i animatora sportu. W Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół nr 2 w Chęcinach: edukację prawno policyjną.

Podczas sesji wiele mówiono o inwestycjach i remontach przeprowadzonych w 2017 roku na drogach powiatowych i nieruchomościach będących w zasobie Powiatu Kieleckiego. Największe zadanie, jakie w chwili obecnej realizuje Powiatowy Zarząd Dróg, to przebudowa drogi w Bilczy, na terenie gminie Morawica. W Podzamczu Piekoszowskim i Micigoździe drogowcy rozpoczynają kolejne inwestycje, które będą dofinansowane w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Budowa mostu w Porzeczu na terenie gminy Miedziana Góra – to trzecie duże zadanie realizowane przez PZD w Kielcach.

W połowie sierpnia, powiat kielecki otrzymał promesę dotacyjną w wysokości 706 tys. zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont kilometrowego odcinka drogi powiatowej Drochów Górny – Chomentów oraz ponad 2 km 600 metrowego odcinka drogi Suków- Marzysz – Wojciechów.

W związku z tym, iż zbliża się termin składania wniosków do Programu Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, przewidzianych do realizacji w roku 2018 r. do porządku obrad starosta kielecki Michał Godowski prosił o wprowadznie zmin. – W ramach tego programu, zgłosilismy pięć zadań – wyliczał starosta. – Pierwsze to przebudowa drogi powiatowej w miejscowościach Radomice I, Skrzelczyce, Pierzchnica i Osiny. Druga inwestycja to rozbudowa drogi powiatowej w miejscowości Huta Podłysica etap II. Trzecim zadaniem, jakie zgłosiliśmy do programu, to przebudowa drogi w miejscowościach Siedlce i Łukowa. Kolejnym to przebudowa drogi w miejscowości Dębno i ostatnim, realizowanym na dwóch odcinkach, to przebudowa dróg powiatowych w kilku miejscowościach: Radlin, Niestachów, Brzechów i miejscowości Niestachów.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą odpłatnego nabycia od gminy Mniów na własność powiatu kieleckiego nieruchomości lokalowej. Chodzi o budynek, w którym mieści się baza obwodu drogowego „Stachura”. Do tej pory pomieszczenia te powiat dzierżawił.

Radni jednogłośnie zgodzili się także na udzielenie pomocy finansowej w kwocie 10 tys. zł poszkodowanym w gminie Czersk. Przypomnijmy, mieszkańcy gminy Rytel w województwie pomorskim walczą w dalszym ciągu z usuwaniem szkód po nawałnicy, która przeszła w nocy z 11 na 12 sierpnia. Gmina zaapelowała w sieciach społecznościowych o pomoc dla ekip usuwających szkody, a także dla mieszkańców, którzy ucierpieli podczas burz i huraganowych wiatrów.
– Chcemy się solidaryzować z mieszkańcami tej gminy – powiedział starosta kielecki Michał Godowski.

W bloku uchwał radni przyjęli uchwały:  zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2017–2028, zmian w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2017 rok, udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Strawczyn, ustalenia wysokości opłat za usuwanie pojazdów z dróg w granicach administracyjnych Powiatu Kieleckiego i ich parkowanie, w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się w 2017 roku środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W punkcie dotyczącym zapytań i interpelacji, radny Jacek Kuzia złożył interpelacje w sprawie chodnika przy ulicy Dworskiej w Łabędziowie i chodnika w Brzezinach przy ulicy Szkolnej. Z kolei Krzysztof Soboń złożył interpelację w sprawie wykorytowania drogi powiatowej w miejscowości Huta Jabłonowa w gminie Łopuszno.

Galeria

Aktualności

Ponad 3 promile za kierownicą!

Nawet trzy lata za kratkami spędzić może 52-latek z gminy Łączna. Mężczyzna kierował mercedesem mając w organizmie ponad...

Polecamy