3.5 C
Kielce
poniedziałek, 14 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościOprowadzanie kuratorskie w Muzeum Zamkowym

Oprowadzanie kuratorskie w Muzeum Zamkowym

Zobacz

W sobotę, 12 lipca, odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie “ZBY/WAR. Mistrz Warpechowski” w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. O Zbigniewie Warpechowskim, jego twórczości oraz początkach performance’u w Polsce opowiedziała jedna z kuratorek wystawy, Kinga Kędziora.

Tytuł wystawy nawiązuje do charakterystycznego podpisu artysty na jego dziełach – ZBY/WAR, natomiast wykorzystane w tytule słowo “mistrz” jest bezpośrednim odniesieniem do tego, że był pionierem sztuki performance w Polsce oraz jednym z pierwszych performerów na świecie. Zbigniew Warpechowski: urodził się 1938 roku w Połoskach na Wołyniu, od 1985 r. mieszka i tworzy w Sandomierzu. Autor pionierskich w Polsce działań performatywnych, do których doszedł około 1967 roku, wychodząc od poezji i poezji ciała. W latach 1956-1962 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a w latach 1964-1965 na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoją twórczość rozpoczął od malarstwa (1962), a następnie kontynuował ją poprzez poezję (1965), performance (1967), rozważania filozoficzne o sztuce (1973). Zrealizował kilkadziesiąt wystaw, ponad 320 performance w 26 krajach, jest autorem sześciu książek i dwóch tomów poezji. Od 1985 r. należy do Grupy Krakowskiej, był również współzałożycielem słynnej grupy Black Market, zrzeszającej 8 performerów z całego świata.

Zbigniew Warpechowski znany jest przede wszystkim jako performer, natomiast mniej jako malarz, rzeźbiarz, teoretyk sztuki czy poeta, dlatego w trzech salach wystaw czasowych zaprezentowanych zostanie ponad 80 różnych dzieł artysty, w tym m.in. malarstwo, rysunek, rzeźba, instalacje (obiekty artystyczne m.in. “Talerzowanie”), a także notatki, dokumentacje jego performance, a także fragmenty teksów i poezja. Odbiorca będzie miał szansę „wejść” do świata artysty, gdzie każdy gest i obiekt stają się śladami jego intelektualnych i emocjonalnych poszukiwań. Wystawa stanowi analizę filozoficznej postawy Warpechowskiego, w której sztuka pełni rolę lustra dla rzeczywistości oraz nośnika wartości moralnych i egzystencjalnych, odzwierciedla znaczenie sztuki w życiu “konserwatysty awangardowego” – Zbigniewa Warpechowskiego.

Wystawę można oglądać do 30 września 2025 roku. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje marszałek województwa Renata Janik.

Galeria

Aktualności

„Wianki nad Stawem” w Micigoździe. Tradycja, muzyka i letnie świętowanie

Micigózd już po raz kolejny zaprosił mieszkańców na wyjątkowe wydarzenie pod hasłem „Wianki nad Stawem”. W niedzielę, 6 lipca,...

Polecamy