3.5 C
Kielce
piątek, 4 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościEdukacyjna wyprawa Ekipy Młodego Ratownika z Rudy Strawczyńskiej. CPR, 112 i praktyczne...

Edukacyjna wyprawa Ekipy Młodego Ratownika z Rudy Strawczyńskiej. CPR, 112 i praktyczne lekcje odpowiedzialności

Zobacz

10 czerwca, uczniowie reprezentujący Ekipę Młodego Ratownika odbyli edukacyjną wycieczkę do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Kluczowym punktem programu była wizyta w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Uczniowie zostali serdecznie powitani przez Wojewodę Świętokrzyskiego, Pana Józefa Bryka i Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pana Roberta Sabata.

Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik otrzymał upominek. Wspólnie z Wojewodą obejrzeli film pt.: „Ratownicy”. Podczas pobytu Dyrektor WbiZK przedstawił uczniom kierowników i oddziały, które mu podlegają. Następnie wraz z Dyrektorem Robertem Sabatem uczniowie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz procedurami obsługi zgłoszeń alarmowych.

Przyglądali się pracy operatorów numerów alarmowych 112, poznając specyfikę ich obowiązków, w tym weryfikację zgłoszeń, ocenę priorytetu zdarzenia oraz przekazywanie informacji do odpowiednich służb ratowniczych tj. Ratownictwo Medyczne, Państwowa Straż Pożarna, Policja. Dowiedzieli się, jak kluczowe znaczenie ma szybka i precyzyjna komunikacja w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia oraz jak wygląda koordynacja działań ratowniczych na poziomie Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Nie zabrakło także aktywności praktycznych – uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opatrywania ran oraz ewakuacji poszkodowanych. Uczestniczyli w merytorycznych dyskusjach dotyczących procedur postępowania w stanach nagłych, przy okazji zadawali wiele szczegółowych pytań dotyczących pracy służb ratunkowych. Zorganizowano również konkurs wiedzy z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego, w którym młodzi ratownicy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem merytorycznym i dużym zaangażowaniem.

Grupa zapoznała się jak funkcjonuje dyspozytornia medyczna, gdzie na co dzień dyżurują dyspozytorzy medyczni, których najważniejszymi zadaniami są: przyjmowanie zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach, ustalanie priorytetów i niezwłoczne dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Przekazywanie niezbędnych informacji
osobom udzielającym pierwszej pomocy, przekazywanie kierującemu akcją medyczną niezbędnych informacji ułatwiających prowadzenie medycznych czynności ratunkowych na miejscu zdarzenia. Uczniowie poznali wyzwania związane z pracą dyspozytorów medycznych oraz jak ważną rolę pełni on na rzecz Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Uczniowie odwiedzili także Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego dowiadując się jaką rolę pełni i jakie ma zadania w sytuacjach kryzysowych.

Założyciel a zarazem prowadzący zajęcia Ekipy Młodego ratownika Tomasz Gruszczyński, podkreśla, że działania ratownicze są niezwykle istotne w kontekście ratowania życia ludzkiego. – Profesjonalne interwencje wymagają nie tylko solidnej wiedzy teoretycznej, ale także praktycznych umiejętności, refleksu i zdolności do podejmowania szybkich decyzji w warunkach stresu. Największym atutem pracy ratownika jest realny wpływ na ocalenie życia i zdrowia poszkodowanych. Uczestnictwo w takich działaniach rozwija kompetencje interpersonalne, uczy pracy zespołowej oraz kształtuje odpowiedzialność i świadomość społeczną. Oczywiście, praca ta wiąże się z wyzwaniami, takimi jak wysoki poziom stresu, konieczność ciągłego doskonalenia umiejętności czy ryzyko narażenia własnego zdrowia. Jednak korzyści, zarówno dla ratowanych, jak i samych ratowników, zdecydowanie przeważają nad trudnościami. Działania ratownicze są nieocenione i stanowią fundament bezpieczeństwa społecznego – mówi dyrektor szkoły w Rudzie Strawczyńskiej, Tomasz Gruszczyński.

Ciekawym elementem wycieczki była również sama podróż. Uczniowie udali się do Kielc komunikacją miejską, co dla wielu z nich było pierwszym doświadczeniem samodzielnego zakupu i kasowania biletów, stanowiącym praktyczną lekcję samodzielności i odpowiedzialności.

To był niezwykle pouczający i inspirujący dzień. Uczniowie zdobyli nową wiedzę, poznali kulisy funkcjonowania służb ratunkowych oraz mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Młodzi ratownicy wraz z opiekunami składają serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach za profesjonalne przyjęcie i przekazanie tak wielu cennych informacji.

Galeria

Aktualności

Drugi ze sprawców napadu na jubilera zatrzymany

Policjanci zatrzymali 38-letniego mieszkańca Radomia, podejrzanego włamanie do jubilera w Ostrowcu Świętokrzyskim i kradzież palet wystawowych ze złotymi łańcuszkami....

Polecamy