Głębokie okopy na obrzeżach lasu w Niwach skrywają kilkudziesięciu żołnierzy w błękitnych mundurach. Żar leje się z nieba, wojsko niespokojnie czeka na sygnał do ataku… Jest 1917 rok, „Błękitna Armia” broni francuskiej Szampanii przed natarciem niemieckim.
Ten zapomniany fragment polskiej historii pokazany zostanie w nowym filmie dokumentalnym, a część zdjęć do produkcji kręcona jest na terenie gminy Daleszyce. Uformowana na terenie Francji Błękitna Armia, po krwawych walkach w obronie Szampanii i Wogezów, ruszy na pomoc Ojczyźnie przed inwazją bolszewickiej Rosji. Dowódcą tej armii, zwanej od koloru żołnierskich mundurów Błękitną, Komitet Narodowy Polski mianował generała Józefa Hallera, przedwojennego instruktora scoutingu i towarzystwa „Sokół” we Lwowie, a później dowódcę 2 Brygady Legionów Polskich oraz II Korpusu Polskiego w zbolszewizowanej Rosji, współtwórcę sukcesu Bitwy Warszawskiej.
„Rok Generała Józefa Hallera, przypadający w 2017 roku, poprzedzającym 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, nakłada obowiązek przypomnienia, że nieistniejąca formalnie Rzeczpospolita miała już w latach 1917-1918 swoją armię, która przed dyslokacją do Polski w 1919 roku krwawiła wraz z wojskami zachodnich sojuszników na polach bitew I wojny światowej” – zaznacza w założeniach scenariuszowych filmu dr Jan Tarczyński, scenarzysta filmów dokumentalnych Telewizji Polskiej S.A., Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Film pod roboczym tytułem „Błękitna Armia 1917 – 1919” ma być emitowany w kraju w głównych antenach Telewizji Polskiej S.A. Dokument będzie zawierał inscenizacje odtwarzające zdarzenia historyczne, a także archiwalne materiały dokumentalne i ikonograficzne ze zbiorów polskich i francuskich instytucji. Reżyserem jest Leszek Wiśniewski, autor wielu filmów dokumentalnych i cyklicznych programów telewizyjnych, współpracował m.in. z Bogusławem Wołoszańskim przy programach „Sensacje XX wieku” oraz przez wiele lat z Programem I TVP przy audycji „Kawa czy herbata”. Film jest realizowany przez Centralną Bibliotekę Wojskową (jako przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej) w partnerstwie z TVP Historia i koprodukcji z TVP S.A. Oddział w Lublinie. Będzie to pierwszy przekaz filmowy opowiadający o dziejach Armii Polskiej sformowanej we Francji w okresie I wojny światowej.
Zdjęcia do filmu prezentujące obronę Szampanii kręcone były w Niwach w sobotę 22 lipca. Na planie filmowym obecny był burmistrz Dariusz Meresiński. Kolejne ujęcia zaplanowano tutaj jeszcze na początku sierpnia, wtedy to , w nocy dokumentowany będzie kolejny etap walk Armii Hallera we Francji.