26 maja 1331 roku z inicjatywy króla Władysława Łokietka na Zamku Królewskim w Chęcinach odbyło się szczególne wydarzenie – Zjazd Ziem Polskich. Był to powszechny zjazd możnowładztwa i rycerstwa z całego królestwa, którzy przybyli do chęcińskiej twierdzy by rozprawiać o kluczowych kwestiach dotyczących państwa. Część historyków uznaje to wydarzenie za początek polskiego parlamentaryzmu, który podłożył podwaliny pod późniejszą demokrację szlachecką.
Z polecenia króla pod chęciński zamek zjechało się rycerstwo z wszystkich terenów ówczesnego państwa polskiego – dzielnic Wielkopolski i Małopolski. Łokietek zwoływał podobne zjazdy już wcześniej trzykrotnie (w latach 1306, 1318 i 1330), nigdy jednak nie były one przeprowadzane na tak wielką, ogólnokrajową skalę. XV-wieczny kronikarz Jan Długosz określił obrady z 1331 roku jako „walny zjazd wszystkich ziem” Polski (generalis omnium terrarum conventus). Z kolei XIX-wieczny dziejopisarz Joachim Lelewel, ojciec polskiej historiografii, w swym dziele pt. Polska wieków średnich pisał, że „nigdy wprzódy podobnie uroczystych obrad Polska nie widziała”.
Nasz zamek został wybrany na miejsce obrad z kilku ważnych powodów. Jednym z nich było jego położenie geograficzne – znajdował się bowiem w centrum terytorium zarządzanego przez Łokietka. Kolejnym powodem były jego walory obronne, które król wysoko sobie cenił, czego dał już dowody w przeszłości, czasowo przenosząc do naszej warowni skarbiec koronny (1318-1320). Termin obrad również był nieprzypadkowy – upływał wtedy rozejm zawarty z Państwem Zakonu Krzyżackiego, co zwiastowało nowe konflikty zbrojne.
Na samym zjeździe podjęto kilka niezwykle ważnych decyzji, zarówno jeżeli chodzi o politykę wewnętrzną jak i zagraniczną ówczesnej Polski. Jednym z postanowień było usunięcie z funkcji starosty generalnego Wielkopolski Wincentego z Szamotuł i zastąpienie go księciem Kazimierzem, czyli przyszłym Kazimierzem Wielkim. Ponadto tutaj zgromadzono armię, na czele której król Władysław Łokietek wyruszył na bitwę pod Płowcami (stoczoną 27 września 1331 r.). Starcie nie wyłoniło wyraźnego zwycięzcy jednak przyniosło zdecydowanie większą korzyść Polsce, uniemożliwiając połączenie się armii krzyżackiej i czeskiej, niwecząc tym samym planowaną inwazje na niedawno zjednoczone królestwo Łokietka.
Zjazd Ziem Polskich jest uznawany przez część historyków za kamień milowy w rozwoju polskiego parlamentaryzmu. Zarówno poruszone w jego trakcie problemy, jak i jego ogólnopolska skala powoduje, że śmiało można go porównywać z późniejszymi sejmami szlacheckimi. Dla upamiętnienia tego szczególnie ważnego wydarzenia w historii królewskiego miasta Chęciny, 26 maja Zamek Królewski w Chęcinach rozbłyśnie w narodowych, biało-czerwonych barwach.