3.5 C
Kielce
poniedziałek, 7 lipca, 2025
Strona głównaAktualności"Chełmowianie", "Jezioraneczki", "Modrzewianki" z gminy Nowa Słupia na Jarmarku Świętokrzyskim!

„Chełmowianie”, „Jezioraneczki”, „Modrzewianki” z gminy Nowa Słupia na Jarmarku Świętokrzyskim!

Zobacz

Zespół Ludowy CHEŁMOWIANIE, KGW„ JEZIORANECZKI”, KGW „MODRZEWIANKI” pod kierownictwem utytułowanego muzyka i opiekuna muzycznego zespołów GRZEGORZA MICHTY będą reprezentować muzycznie Miasto i Gminę Nowa Słupia podczas tegorocznego Jarmarku Świętokrzyskiego na Świętym Krzyżu. Na to wyjątkowe wydarzenie zapraszamy 25 maja na Święty Krzyż.

Zespoły artystyczne z gminy Nowa Słupia zaprezentują montaż słowno-muzyczny, składający się ze znanych pieśni o regionie. Utrzymane w sakralnym tonie teksty i melodie, poświęcone będą Świętemu Krzyżowi, Górom Świętokrzyskim, ale również tradycjom związanym z jarmarkiem. Zespół Chełmowianie, KGW Jezioraneczki i KGW Modrzewianki wystąpią wspólnie, prezentując takie utwory jak: Polonez świętokrzyski, Jest Jeleń w Podole, Siwy kuniku, Rudkowianka, Te nase świętokrzyskie, Góry Świętokrzyskie, Świętokrzyskie jakie cudne…
Powyższe utwory będą przeplatać się z autorskimi wierszami Pani Joanny Latos z KGW Jezioraneczki.

Zespół Ludowy CHEŁMOWIANIE powstał w 2011r. i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach. Od ponad 13 lat Zespół zdobywa wiele nagród w konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Zespół zdobył nagrodę Haliny Szelestowej w Buskich Spotkaniach z Folklorem, wyróżnienie w Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej oraz II miejsce na XXIX Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek Włoszczowa 2023r. Zespół kocha folklor, wieś świętokrzyską i związane z nią zwyczaje ludowe. Śpiewają by utrwalić i ocalić od zapomnienia to co najważniejsze w szeroko pojętej kulturze ludowej. Z ogromną dumą noszą stroje świętokrzyskie i śpiewają gwarą. Występując na licznych konkursach, przeglądach w całym województwie świętokrzyskim, wszędzie promując swoją ,,małą ojczyznę” Nową Słupię. Zespół wydał pierwszą płytę pn. „Muzyka Ludowa”.

KGW„ JEZIORANECZKI” powstało w grudniu 2018 roku. Przewodniczącą jest Joanna Latos. Koło Jezioraneczki tworzą kobiety i mężczyźni z miejscowości Jeziorko. Koło skupia swoją działalność na gotowaniu, śpiewaniu i tworzeniu ozdób okolicznościowych. Każda z osób jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Bardzo chętnie biorą udział w konkursach i przeglądach folklorystycznych, patriotycznych oraz kolęd i pastorałek.06.06.2019 roku KGW Jezioraneczki otrzymały Nominację na Szeryfa Praw Dziecka za szczególny wkład w walkę o prawa dziecka na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku.

KGW „MODRZEWIANKI”
Działają od ponad 13 lat. Swoja działalnością kultywują naszą kulturę poprzez śpiew i kuchnię regionalną. Przewodniczącą Koła jest Anna Hamera. Śpiewają nie tylko utwory ludowe, ale także patriotyczne, pasyjne, maryjne oraz kolędy i pastorałki. Ich największe osiągnięcia to:
✔️Styczeń 2022 – I m-ce w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach wraz z nominacją na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie
✔️Maj 2023 – I m-ce w IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnych „Laudate Mariam” w Ciekotach
✔️Maj 2023 – I m-ce w I Powiatowym Przeglądzie Pieśni Maryjnych „Chwlacie łąki umajone” w Łopusznie
✔️Październik 2023 – I m-ce w III Regionalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej – WDK Kielce
Wykonywane przez KGW Modrzewianki kolędy i pastorałki zostały docenione w konkursach międzynarodowych w Będzinie, Warszawie i Kalwarii Pacławskiej. Co roku, od 13 lat, uczestniczą w Koncercie Charytatywnym na Św. Krzyżu.
Na niwie kulinarnej słyną z pierogów i zalewajki świętokrzyskiej a każdy kto je spróbuje ocenia wysoko. Marzą o wydaniu płyty.

GRZEGORZ MICHTA – opiekun artystyczny zespołów śpiewaczych Miasta i Gminy Nowa Słupia. Akordeonista, aranżer, instruktor muzyczny, akompaniator, pedagog. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie akordeonu mgr Zbigniewa Swata (2008), Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (licencjat 2011 i magister 2014 na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym, kierunek: Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalizacja: Prowadzenie zespołów muzycznych) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Joachima Pichury i dr hab. Piotra Chołołowicza (licencjat 2018, magister 2020 na Wydziale Instrumentalnym, kierunek: Gra na akordeonie). Wielokrotnie uczestniczył w kursach mistrzowskich, sesjach naukowych, kształcąc swoje umiejętności pod okiem wybitnych profesorów polskich i zagranicznych. Jest laureatem ogólnopolskich prestiżowych konkursów muzycznych, występujący jako solista i kameralista. W ramach współpracy z Polskim Radiem Kielce dokonał nagrań, co wpłynęło na przyznanie mu nagrody w 2017 roku „Jawor u Źródeł Kultury”, w kategorii animator kultury. W 2018 roku został uhonorowany doroczną nagrodą Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Kultury za całokształt pracy twórczej. W sferze jego zainteresowań muzycznych, bardzo ważną rolę odgrywa kompozycja.

ZAPRASZAMY na Jarmark Świętokrzyski 25 maja!!!

Aktualności

Reagował, choć nie był na służbie

Kolejny raz jeden ze świętokrzyskich stróżów prawa udowodnił, że policjantem jest się 24 godziny na dobę. W sobotnie popołudnie...

Polecamy