3.5 C
Kielce
wtorek, 6 maja, 2025
Strona głównaAktualnościW regionie powstaje kolejny, jedenasty już Zakład Aktywności Zawodowej!

W regionie powstaje kolejny, jedenasty już Zakład Aktywności Zawodowej!

Zobacz

Zakład Aktywności Zawodowej to dla osób z niepełnosprawnościami realna szansa na niezależność finansową, ale przede wszystkim forma rehabilitacji społecznej i możliwość poczucia, że jest się potrzebnym. Tym bardziej cieszy fakt, że w regionie powstaje kolejny ZAZ! Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego marszałek Renata Janik oraz przedstawiciele Fundacji Buskie Uzdrowisko –  Maksymilian Szydłowski i Agnieszka Wojdan podpisali umowę na dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów utworzenia i działania nowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Busku-Zdroju. W wydarzeniu uczestniczyła także prezes  Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., Elżbieta Śreniawska, ponieważ to na bazie będącej w zarządzie uzdrowiska Willi Bagatela powstanie kawiarnia i obiekt noclegowy, w którym pracować będą osoby z niepełnosprawnościami. 

Nowa placówka powstanie w Busku-Zdroju, a swoją działalność rozpocznie za kilka miesięcy, w listopadzie tego roku. Będzie to już jedenasty Zakład Aktywności Zawodowej działający na terenie województwa świętokrzyskiego.

Dzisiaj w urzędzie marszałkowskim uroczyście podpisana została umowa na dofinansowanie z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów utworzenia i działania nowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Busku-Zdroju. Ze strony organizatora zakładu, którym jest Fundacja Buskie Uzdrowisko dokument sygnowali Maksymilian Szydłowski i Agnieszka Wojdan, pełnomocnicy Fundacji. Samorząd województwa reprezentowała i dokument podpisała  Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Gratulując organizatorom ZAZ, Renata Janik, podkreślała:

 – Zakłady Aktywności Zawodowej to dla osób z niepełnosprawnościami realna szansa na niezależność finansową, ale przede wszystkim forma rehabilitacji społecznej i możliwość poczucia, że jest się potrzebnym. Nowy zakład będzie drugim w gminie Busko-Zdrój, a licząc od 2020 roku siódmym nowo utworzonym  w regionie. To pokazuje jak prężnie i konsekwentnie działamy na rzecz rozwoju sieci Zakładów Aktywności Zawodowej, tworząc w województwie realne szanse na integrację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami. W sumie w regionie funkcjonować będzie 11 Zakładów Aktywności Zawodowej, co daje nam 4 miejsce w kraju  pod względem liczby istniejących ZAZ-ów. Zwłaszcza, że ten najnowszy będzie wyjątkowy, pierwszy tego typu w kraju – mówiła Renata Janik.

W wydarzeniu uczestniczyła także prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., Elżbieta Śreniawska, ponieważ to na bazie będącej w zarządzie uzdrowiska Willi Bagatela powstanie kawiarnia i obiekt noclegowy, w którym pracować będą osoby z niepełnosprawnościami.

– W ramach ZAZ – u będziemy tworzyć kilka pracowni: będzie to pracownia gastronomiczna, pracownia związana z utrzymaniem czystości, związana z rękodziełem, ale także gabinety rehabilitacyjne, bo tam również będą zatrudnione osoby z określoną grupą niepełnosprawności. Zadaniem tego zakładu, pierwszego tego typu w Polsce, ponieważ nikt jeszcze nie prowadzi w pełnym zakresie takiego hotelu, będzie pełna obsługa tego obiektu, związana z pobytem kuracjuszy – utrzymaniem czystości, kuchni, kawiarni i wszystkich rzeczy, które muszą towarzyszyć obsłudze klientów.  Będziemy więc eksperymentować w skali kraju. Mam nadzieję, jestem  pewna, że z powodzeniem, bo wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, żeby nam to wyszło. Bo osoby, które podejmą u nas pracę, muszą się czuć dobrze, muszą czuć się przydatne, a my musimy wiedzieć, że ta współpraca układa się świetnie – podkreślała prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A..

Nowy Zakład Aktywności Zawodowej w Busku-Zdroju będzie zatrudniał 30 osób niepełnosprawnych, w tym 20 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a także 12 osób personelu.

Aktualnie, jak informuje prezes uzdrowiska Elżbieta Śreniawska,  przygotowywany jest projekt przebudowy Willi Bagatela, w której powstanie 20 dwuosobowych pokoi pobytowych dla kuracjuszy, ale także kuchnia, kawiarnia, restauracja, pralnia oraz gabinety lekarskie i rehabilitacyjne, które będą zabezpieczały potrzeby zarówno osób korzystających z pobytów w Bagateli, jak i samych pracowników ZAZ-u.  Rekrutacja pracowników już trwa – osoby, które chcą pracować w nowym ZAZ-ie powinny się zgłaszać do Fundacji Uzdrowisko Buskie.

Łączny koszt utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej w Busku-Zdroju wynosi 7 mln 26 tysięcy złotych, z tego środki z PFRON to prawie 4 mln 565 tys. zł., a fundusze organizatora – 2 mln 461 tysięcy złotych. Natomiast łączny koszt działania Zakładu Aktywności Zawodowej wynosi 723 599 złotych (w tym 651 239 zł to fundusze z PFRON).

Wraz z uruchomieniem Zakładu Aktywności Zawodowej w Busku-Zdroju, stan zatrudnienia w jedenastu działających w regionie ZAZ-ach wzrośnie do 593 osób, a w tej grupie będzie 435 osób z niepełnosprawnościami.

Aktualnie w Województwie działa 10 zakładów aktywności zawodowej, w tym:

  • Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie, którego Organizatorem jest Powiat
    Starachowicki,
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Końskich, którego Organizatorem jest Polski Związek Niewidomych Okręg Świętokrzyski,
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Kielcach, którego Organizatorem jest Caritas
    Diecezji Kieleckiej,
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Kielcach, którego Organizatorem
    jest Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie,
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Kielcach, którego Organizatorem jest Fundacja Gramy z Tobą,
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Sandomierzu, którego Organizatorem jest Caritas Diecezji Sandomierskiej,
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Chmielniku, którego Organizatorem jest Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach,
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Józefinie, którego Organizatorem jest Fundacja
    na Rzecz Wspierania Rodziny oraz Dzieci i Młodzieży „Fundacja z Uśmiechem”,
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Szczaworyżu, którego Organizatorem jest Caritas Diecezji Kieleckiej.
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Mieronicach, którego Organizatorem jest Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie.

W dzisiejszym uroczystym podpisaniu umowy o utworzeniu kolejnego, już jedenastego w regionie Zakładu Aktywności Zawodowej uczestniczyła dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Elżbieta Korus.

Galeria

Aktualności

Dużo atrakcji w Dni Funduszy Europejskich

Mnóstwo atrakcji będzie czekało w najbliższy weekend na mieszkańców powiatu kieleckiego i całego regionu świętokrzyskiego. Od...

Polecamy