Ponad 800 tysięcy złotych przeznaczono na wsparcie osób niepełnosprawnych w powiecie kieleckim. W Starostwie Powiatowym w Kielcach podpisano umowy dotyczące otwarcia nowych działalności gospodarczych oraz utworzenia miejsc pracy.
Powiat kielecki skutecznie pozyskuje środki na ten cel z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podczas pierwszego w tym roku uroczystego podpisania umów wsparcie otrzymało 12 niepełnosprawnych mieszkańców, którzy dzięki dotacjom będą mogli uruchomić własne biznesy. Łączna wartość dotacji dla nich wynosi ponad 700 tysięcy złotych. Dodatkowo dwóch pracodawców pozyskało w sumie 125 tysięcy złotych na zwrot kosztów związanych z utworzeniem i wyposażeniem stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.
Beneficjentom pogratulowali wicestarosta kielecki Tomasz Dulny, członek Zarządu Powiatu Cezary Majcher oraz dyrektor oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Michalski.
– Cieszę się, że w powiecie kieleckim sukcesywnie powstają kolejne miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu wspólnie realizujemy zadania związane z rehabilitacją zawodową i społeczną, pomagając w spełnieniu marzeń o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Życzę powodzenia i owocnego wykorzystania dotacji, aby zapewniły długofalowy rozwój Waszych firm – powiedział wicestarosta Tomasz Dulny.
Cezary Majcher podkreślił, że działania na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych na rynku pracy są priorytetem: – Gratuluję pomyślnego przebrnięcia procedur i uzyskania dotacji, która umożliwi rozpoczęcie własnej działalności. Jako Zarząd, dokładamy wszelkich starań, by osoby niepełnosprawne miały jak najlepsze warunki do aktywnego funkcjonowania w świecie biznesu – zaznaczył.
Dyrektor PFRON, Andrzej Michalski, zwrócił uwagę na pozytywne zmiany na rynku pracy: – Od kilku lat obserwujemy coraz lepszą sytuację osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu. Cieszę się, że powiat kielecki, dzięki uchwale Rady Powiatu, przeznaczył w tym roku na wsparcie ponad 2 miliony złotych, a dodatkowo skutecznie pozyskał środki z Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami w kwocie 630 tys. zł.
– Dzięki konsekwentnym działaniom lokalnych władz i wsparciu PFRON, osoby niepełnosprawne zyskują realną szansę na rozwój zawodowy oraz niezależność finansową. To ważny krok w stronę bardziej dostępnego rynku pracy i równych szans dla wszystkich – dodał wicestarosta.
Wśród osób, które otrzymały wsparcie jest pani Iwona Maciążek z gminy Miedziana Góra – Środki z dotacji, 60 tysięcy złotych przeznaczę na otwarcie studia językowego. Będę uczyć języka angielskiego głównie dzieci i młodzież, ale także osoby dorosłe. To dla mnie ogromne wsparcie. Muszę wyremontować pomieszczenie, na działalność , kupić sprzęt multimedialny i materiały edukacyjne do nauki języka. To duże wydatki. Dzięki dotacji będę mogła to sfinansować – twierdzi.
Z pozyskanych środków w kwocie ponad 65 tysięcy złotych cieszy się także pani Agnieszka Rutkowska z Bilczy w gminie Morawica. Dzięki dofinansowaniu może dać pracę osobie niepełnosprawnej. – Mam już dwa stacjonarne salony fryzjerskie a teraz chcę kupić samochód by dojeżdżać do domu klienta. Mobilny fryzjer to nowość w mojej firmie dlatego muszę kupić też niezbędne przybory- opowiada.
Osoby niepełnosprawne otrzymały dofinasowanie z powiatu także na inne działalności, jak m.in. sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych, produkcja mebli, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zabiegi kosmetyczne, czy zagospodarowanie terenów zielonych. Nowe biznesy powstaną w gminach: Piekoszów, Zagnańsk, Górno, Mniów, Masłów, Nowa Słupia.