Władze miasta i gminy Piekoszów podpisały umowę na opracowanie planu ogólnego gminy, nowego dokumentu planistycznego, który w najbliższych latach będzie podstawą do zarządzania przestrzenią i rozwoju inwestycyjnego na jej terenie. Dokument ten zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dostosowując planowanie przestrzenne do wymogów nowego prawa.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, każda gmina zobowiązana jest do uchwalenia planu ogólnego do połowy 2026 roku. Plan ogólny obejmie cały obszar gminy i określi główne kierunki zagospodarowania, takie jak obszary zabudowy mieszkaniowej, przemysłowej, usługowej, a także tereny zieleni, ochrony przyrody i infrastruktury technicznej. Plan ogólny zostanie sporządzony dla całego obszaru miasta i gminy Piekoszów, z wyłączeniem terenów zamkniętych, takich jak obszary istotne ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa. Prace będą prowadzone zgodnie z zapisami uchwały Nr VI/41/2024 Rady Miejskiej w Piekoszowie z dnia 26 września 2024 r. oraz w oparciu o ustawę z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2024 r. poz. 1130).
Opracowanie dokumentu powierzono firmie UNIPLAN Katarzyna Krupa Architektura i Urbanistyka, specjalizującej się w tworzeniu dokumentów planistycznych i projektowaniu przestrzennym, która została wyłoniona w drodze przetargu. Umowę podpisano 22 kwietnia, a zgodnie z harmonogramem prace potrwają 15 miesięcy od dnia podpisania umowy.
O szczegółach planu mówi Małgorzata Krupa, architekt, urbanista i główny projektant planu ogólnego dla miasta i gminy Piekoszów. – Plan ogólny to dokument planistyczny, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Będzie podstawą do sporządzania planów miejscowych, a tam, gdzie ich nie będzie, także do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Jego główną cechą jest to, że wszelkie rozwiązania przestrzenne muszą wynikać z danych demograficznych. Będziemy analizować chociażby wzrost lub spadek liczby mieszkańców, co pozwoli określić, gdzie i w jakim zakresie może powstać nowa zabudowa mieszkaniowa. Jest to zadanie obowiązkowe dla wszystkich gmin w Polsce, nałożone przez władze państwowe. Początkowo plan miał być gotowy do końca 2025 roku, ale z uwagi na złożoność prac termin ten został przesunięty do połowy 2026 roku. To pozwala samorządom rzetelnie i dokładnie przygotować dokument – mówi Małgorzata Krupa i podkreśla, że prace rozpoczną się od szczegółowej inwentaryzacji, analiz przyrodniczych, społecznych, kulturowych, w tym również zabytków. Na tej podstawie opracowany zostanie zarys koncepcji projektu planu. – Następnie przygotujemy dokument w oparciu o dane statystyczne i przeprowadzimy wymagane uzgodnienia z około czterdziestoma instytucjami. Po ich pozytywnym zakończeniu przedstawimy projekt mieszkańcom. Odbędą się konsultacje społeczne, podczas których będzie można składać wnioski na specjalnych formularzach przygotowanych przez ministerstwo. Każdy wniosek zostanie przeanalizowany, a lista uwag udostępniona. Po uwzględnieniu zgłoszonych opinii i ewentualnym wprowadzeniu zmian projekt trafi pod obrady Rady Miejskiej w Piekoszowie – Małgorzata Krupa, wyjaśnia główna projektantka.
Jak zaznacza burmistrz miasta i gminy Piekoszów, plan ogólny to kluczowy dokument dla przyszłości gminy. – Umożliwi on sprawniejsze podejmowanie decyzji o inwestycjach i zapewni przejrzystość zasad zagospodarowania terenu. Będziemy również zapraszać mieszkańców do udziału w konsultacjach, bo zależy nam, żeby ten dokument odpowiadał na realne potrzeby naszej społeczności – podkreśla burmistrz Teresa Jakubowska.
Prace nad planem ogólnym będą prowadzone etapami. W najbliższych miesiącach wykonawca przystąpi do analizy uwarunkowań przestrzennych, a następnie przedstawi propozycję układu funkcjonalno-przestrzennego. Po jej opracowaniu odbędą się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi i propozycje. Plan ogólny powstanie w przeciągu 15 miesięcy.