3.5 C
Kielce
sobota, 19 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościSzykuje się wielkie widowisko! Sandomierz uczci 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego!

Szykuje się wielkie widowisko! Sandomierz uczci 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego!

Zobacz

W Sandomierzu trwają intensywne przygotowania do historycznej inscenizacji koronacji Bolesława Chrobrego, wydarzenia o randze wojewódzkiej, które zainauguruje tegoroczny sezon turystyczny. W planowaniu uroczystości wziął udział wicemarszałek Grzegorz Socha, który aktywnie uczestniczył w odbywającym się dzisiaj Sejmiku Rycerstwa Prowincji Małopolskiej. Podczas spotkania, w którym uczestniczyli także reprezentanci Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Bractwa Rycerstwa Zamku Szydłów, omawiano szczegóły tego widowiska, które przeniesie widzów w czasy początków polskiej państwowości.

W ramach obchodów, które odbędą się w dniach 26-27 kwietnia, rekonstruktorzy z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz z Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów zaprezentują widowisko historyczne, które przeniesie widzów w czasy pierwszych Piastów. Inscenizacja będzie oparta na kronice Wincentego Kadłubka i przedstawi początki państwa Polan, zjazd gnieźnieński i koronację Bolesława Chrobrego.

Wicemarszałek Grzegorz Socha witając zgromadzonych gości podkreślił znaczenie Sandomierza jako miasta, które od wieków stoi na straży pamięci o najważniejszych momentach w historii: – Sandomierz, będący kluczowym grodem obronnym za czasów Mieszka I, odegrał niezwykle ważną rolę w kształtowaniu się państwa polskiego. To właśnie stąd, z tego strategicznego punktu, polscy władcy prowadzili ekspansję na wschód i południe, budując fundamenty naszej narodowej tożsamości.

W sobotę 26 kwietnia, pierwszego dnia obchodów, pokazane zostaną początki państwa Polan – do Sandomierza przybędzie wtedy Mieszko I, który będzie przekonywał miejscową ludność do przyjęcia wiary chrześcijańskiej, nie obędzie się bez brutalnych sytuacji. Rekonstruktorzy przybliżą także misję św. Wojciecha, który zginął w pogańskich Prusach, a Bolesław Chrobry polecił wykupić jego zwłoki i przekazać relikwie cesarzowi Ottonowi III. Warto przypomnieć, że cesarz przyjechał na zjazd w Gnieźnie właśnie po to, żeby prosić o relikwie św. Wojciecha, w zamian zostało utworzone w Polsce arcybiskupstwo. Wtedy Otton III wyraził zgodę na koronację Bolesława Chrobrego, a także przekazał mu kopię włóczni św. Maurycego i diadem.

W niedzielę 27 kwietnia, po uroczystej mszy św., którą będzie celebrował w katedrze biskup Krzysztof Nitkiewicz, odbędzie się inscenizacja koronacji Chrobrego. Postaci zostaną perfekcyjnie odwzorowane, przede wszystkim na podstawie wizerunków Jana Matejki. Widzowie będą mogli podziwiać kawalerię Bolesława Chrobrego, rekonstruktorzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły wyglądu wojów, choćby o kulbaki wzorowane na tych z XI wieku.

Wydarzenia te będą nie tylko lekcją historii, ale również wielkim widowiskiem, w którym weźmie udział około 80 rekonstruktorów. Mieszkańcy Sandomierza oraz turyści będą mieli okazję przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądały początki państwa polskiego oraz podziwiać kawalerię Chrobrego i perfekcyjnie odwzorowane stroje i uzbrojenie wojów.

W spotkaniu wziął udział min. kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karol Bury.

Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów – uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych różnych okresów. Grupa wciela się nie tylko w walecznych rycerzy z czasów średniowiecza, lecz sięgają także do starożytności, i odtwarzają bitwy i potyczki z XVII w. i II wojny światowej.

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej – bractwo rycerskie działające w Sandomierzu od 1994r. pod opieką Kasztelana- Sędziego Karola Burego, zajmuje się rekonstrukcją widowisk historycznych od czasów Mieszka I do XIX wieku.

 

Galeria

Aktualności

Uratowali potrąconego pieska

Policjanci z Szydłowa uratowali pieska. Zwierzę leżało na jezdni w miejscowości Osówka, wcześniej prawdopodobnie ktoś je potrącił. Anonimowe zgłoszenie...

Polecamy