3.5 C
Kielce
sobota, 19 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualności“Dzień seniora – spotkania z kulturą”

“Dzień seniora – spotkania z kulturą”

Zobacz

Przed Bazyliką Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny marszałek województwa Renata Janik spotkała się dzisiaj z grupą seniorów z gminy Chęciny, w ramach kolejnego wydarzenia z cyklu „Dzień seniora – spotkania z kulturą”. W zwiedzaniu Muzeum Narodowego – dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich oraz w spektaklu w Teatrze Stefana Żeromskiego w Kielcach uczestniczyli seniorzy, którzy biorą udział w projekcie „Tworzenie lokalnych systemów wsparcia dla seniorów”.

Głównym celem działań w ramach projektu prowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu seniorów poprzez ich integrację i aktywizację społeczno-zdrowotną. Spotkania z cyklu „Dzień seniora – spotkania z kulturą” skierowane są do seniorów z powiatu kieleckiego oraz miasta Kielce. Zaplanowanych zostało 20 spotkań na terenie miasta Kielce dla 30 osobowych grup seniorów – po jednym dla każdej gminy. Ich realizacja odbywa się od listopada 2024 roku i potrwa do grudnia 2026 roku.

Dzisiaj (tj. 16 kwietnia) do Kielc zjechali seniorzy z gminy Chęciny, z którymi na placu przed Bazyliką Katedralną spotkała się marszałek województwa Renata Janik. Witając seniorów oraz towarzyszącego im burmistrza Chęcin Roberta Jaworskiego, marszałek mówiła:

– Mam ogromną przyjemność powitać dziś Państwa przed Bazyliką Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – barokową świątynią zlokalizowaną w centrum Kielc, na „Wzgórzu Zamkowym”- jednym z najcenniejszych zabytków Kielc. Spotykamy się dzisiaj w ramach wydarzenia „Dzień seniora spotkania z kulturą”, które realizowane jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach projektu „Tworzenie lokalnych systemów wsparcia dla seniorów”. Program spotkania obejmować będzie zwiedzanie Kielc z doświadczonym przewodnikiem, zwiedzanie Muzeum Narodowego w Kielcach, warsztaty historyczne przy kawie w Pałacyku Zielińskiego oraz udział w wydarzeniu artystycznym – spektaklu w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – wyliczała Renata Janik. – Naszym celem, jako samorządu województwa, jest tworzenie przestrzeni przyjaznej i otwartej – miejsca, w którym każdy senior czuje się potrzebny, bezpieczny i zaopiekowany – podkreślała marszałek Renata Janik.

Podczas spotkania marszałek województwa rozdała wszystkim seniorom czujniki dymu, w ten sposób dbając o ich  bezpieczeństwo w domach. Wiąże się to z obowiązującymi od listopada ubiegłego oku przepisami prawa, które nakładają na właścicieli domów i mieszkań obowiązek zainstalowania czujników czadu i dymu. Obowiązek instalacji przynajmniej jednego czujnika dymu w domu lub mieszkaniu dotyczy obecnie tylko nowego budownictwa. Ale w przypadku starszych domów i mieszkań wymóg ten będzie obowiązywał od dnia 1 stycznia 2030 roku.

Po spotkaniu wszyscy ruszyli na zwiedzanie Kielc z przewodnikiem, następnie zawitali do Pałacyku Tadeusza Zielińskiego na warsztaty historyczne połączone z popołudniową kawą, a po obiedzie – do kieleckiego Muzeum Narodowego.

“Dzień seniora – spotkania z kulturą” zakończyła wizyta w Teatrze im. S. Żeromskiego, gdzie seniorzy obejrzeli cieszący się ogromną popularnością spektakl pt. ”Szalone nożyczki”.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli także Elżbieta Korus, dyrektor ROPS, jej zastępca – Arkadiusz Ślipikowski oraz Rzecznik Prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej mł. asp. Beata Gizowska.

Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów – celem projektu jest stworzenie systemowego modelu pomocy starszym mieszkańcom, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym, w ich codziennym funkcjonowaniu. Projekt ruszył jako pilotażowy w stolicy regionu i w gminach powiatu kieleckiego, największego świętokrzyskiego powiatu. Z badań wynika bowiem, że to właśnie tam najszybciej następuje proces starzenia się społeczeństwa. Te same badania potwierdziły jednocześnie, że dostarczane seniorom usługi opiekuńcze wciąż są niewystarczające, zarówno jeśli chodzi o ich rodzaj, jak i liczbę. Lukę tę ma wypełnić – i jednocześnie stworzyć systemowy model – realizowany właśnie projekt pilotażowy.  Oferta jest skierowana przede wszystkim do seniorów, którzy ze względu na stan zdrowia pozostają w domu, nie mogąc samodzielnie korzystać z oferty miejskich czy gminnych ośrodków czy centrów pomocy społecznej. 

W poszczególnych gminach, w zależności od zdiagnozowanych potrzeb,  w ramach projektu realizowane są m.in. usługi asystenta i opiekuna dla osób starszych i niepełnosprawnych, specjalistyczne usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, wspomagające proces leczenia osób przewlekle chorych (w tym domową fizjoterapię oraz rehabilitację), a także specjalistyczna opieka dla osób z zaburzeniami psychicznymi (w tym psycholog, logopeda, pracownik socjalny, terapeuta zajęciowy, psychiatra). Seniorzy mogą także skorzystać z usługi typu „taxi dla seniora”, czyli bezpłatnego transportu dla osób z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną.

Wartość całego projektu to ponad 63,5 miliona złotych, a dofinansowanie z funduszy europejskich to kwota prawie 60 milionów 353 tys. złotych.

Galeria

Aktualności

Uratowali potrąconego pieska

Policjanci z Szydłowa uratowali pieska. Zwierzę leżało na jezdni w miejscowości Osówka, wcześniej prawdopodobnie ktoś je potrącił. Anonimowe zgłoszenie...

Polecamy