3.5 C
Kielce
wtorek, 1 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościInspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa podsumował rok

Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa podsumował rok

Zobacz

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach przedstawił informacje na temat realizacji zadań na terenie powiatu kieleckiego w 2024 roku.

WIORiN, który prowadzi rejestr przedsiębiorców, poinformował, że w 2024 r. zarejestrował 379 przedsiębiorców z terenu powiatu kieleckiego oraz powiatu grodzkiego. Podlegają oni kontroli pod względem prowadzenia dokumentacji. Ogółem przeprowadzono 105 takich kontroli u zarejestrowanych producentów. Ponadto inspektorzy przeprowadzili u nich także kontrole pod względem zdrowotności roślin. Zostały one ukierunkowane na rośliny, które obowiązkowo muszą być zaopatrzone w paszport roślinny lub świadectwo fitosanitarne. W 2019 roku z został wprowadzony obowiązek paszportowania wszystkich roślin przeznaczonych do sadzenia. Rośliny mogą być paszportowane zarówno przez inspektorów WIORiN jak również przez osoby do tego uprawnione po zdaniu egzaminu. W roku 2024 Oddział wydał 301 paszportów na łączną ilość 66060 sztuk roślin; w tym najwięcej na sadzonki: aksamitki – 50 paszportów, begonii stale kwitnącej – 34, ogórka – 34 paszporty, papryki -30 paszportów, pomidora -33 paszportów petunii – 21 paszportów.

Podczas ubiegłorocznych kontroli stwierdzono groźną chorobę ziemniaka – bakteriozę pierścieniową w 4 próbach, w 3 gospodarstwach, co stanowi 19% objętych kontrolą ziemniaków ( w roku 2023 nie wykryto tej choroby). Kontrolami objęto gospodarstwa, w których są czynne ogniska tej choroby, zarejestrowanych producentów ziemniaków a także przedsiębiorców zajmujących się dystrybucją ziemniaków, ziemniaki konsumpcyjne pochodzące z krajów trzecich i UE w supermarketach. Do badań laboratoryjnych pobrano 21 prób bulw z gospodarstw rolnych w tym 1 próba z hurtowni.

Inspektorzy WIORiN prowadzili w 2024 roku także kontrole związane z obrotem środkami ochrony roślin. W 2024 r. przeprowadzono ogółem 45 takich kontroli w 43 punktach sprzedaży środków ochrony roślin. W jednym przypadku zakwestionowano właściwości fizyko-chemiczne pobranego środka, wydano zalecenia pokontrolne, wydano także decyzję o konieczności jego utylizacji.  W 2024 r. przeprowadzono 110 kontroli planowanych w zakresie prawidłowości stosowania środków ochrony roślin w gospodarstwach rolnych. Jedna dotyczyła zastosowania środka ochrony roślin niedopuszczonego do obrotu, 4 dotyczyły zastosowania  środka  niedopuszczonego do danej uprawy, 9 z nich zakończyło się wystawieniem mandatu karnego.

Ponadto pobrano również 33 próby płodów rolnych do badań na zawartość pozostałości środków ochrony roślin. m.in.-szczypiorku, truskawek, czereśni, kopru, porzeczek, pieczarek, ziemniaków, ogórka gruntowego, jabłek. Badania prób płodów rolnych zostały wykonane przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu Oddział w Sośnicowicach oraz Centralne Laboratorium w Toruniu. W 5 zbadanych próbach stwierdzono substancje niedozwolone do stosowania, co skutkowało nałożeniem mandatu.

Fot: WIORiN

 

                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

00:02:19

Ulica Szkolna w Piekoszowie zyska nową nawierzchnię. Gmina pozyskała 620 tysięcy złotych na jej przebudowę [WIDEO]

Gmina Piekoszów pozyskała 620 tysięcy złotych rządowego dofinansowania na przebudowę ulicy Szkolnej w miejscowości Micigózd. To długo oczekiwana inwestycja,...

Polecamy