3.5 C
Kielce
sobota, 19 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościPodczas Europejskiego Kongresu Samorządów dyskutowano jak wykorzystać dziedzictwo kulturowe do rozwoju miast...

Podczas Europejskiego Kongresu Samorządów dyskutowano jak wykorzystać dziedzictwo kulturowe do rozwoju miast i regionów

Zobacz

W Mikołajkach odbywa się jubileuszowa, dziesiąta edycja Europejskiego Kongresu Samorządów. To prestiżowe wydarzenie zgromadziło około 2600 uczestników, w tym liderów samorządów z Polski i Europy, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych, świata biznesu i nauki. Województwo Świętokrzyskie reprezentuje wicemarszałek Grzegorz Socha, który uczestniczył dziś w panelu „Przeszłość kluczem do lepszej przyszłości – czyli jak wykorzystać dziedzictwo kulturowe do rozwoju miast i regionów”.

Podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów Województwo Świętokrzyskie reprezentuje wicemarszałek Grzegorz Socha, który uczestniczył dziś w panelu „Przeszłość kluczem do lepszej przyszłości – czyli jak wykorzystać dziedzictwo kulturowe do rozwoju miast i regionów”.

Podczas debaty podkreślano, że miasta i regiony o bogatym dorobku historycznym bardzo często wykorzystują swoje dziedzictwo kulturowe jako koło zamachowe dla lokalnego rozwoju gospodarczego. Promocja zabytków, organizacja wydarzeń odwołujących się do historii danych miejsc i inne aktywności przekładają się na wzrost odwiedzających je turystów, co z kolei napędza wzrost lokalnych producentów, restauratorów i sklepikarzy. Coraz częściej, „modne” miasta przyciągają również zagranicznych inwestorów, którzy swój kapitał bardzo chętnie lokują w bezpośredniej bliskości wyjątkowych historycznie miejsc. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że utrzymanie zabytków oraz zapewnienie stojących na odpowiednim poziomie usług turystycznych wiążę się z ogromnymi wydatkami.

Wicemarszałek na przykładzie Sandomierza przedstawił, jak promocja połączona z odpowiednią polityką państwa i samorządu może przyczynić się do rozwoju lokalnego ruchu turystycznego, a co za tym idzie wszystkich usług i całego miasta. Sandomierz to królewskie miasto w województwie świętokrzyskim, położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach. Większość zabudowy wraz z historycznym centrum, uznanym w 2017 roku za pomnik przyrody, położona jest na lewym brzegu Wisły. Do 2008 roku Sandomierz był miasteczkiem powiatowym, ale w tym roku rozpoczęto nagrywanie serialu „Ojciec Mateusz”, który znacząco zmienił ruch turystyczny w mieście.

– Złota triada, która pozwala osiągnąć korzyści kulturze materialnej oraz mieszkańcom wokół niej skupionym to: mądra polityka kulturalna państwa, mądra polityka kulturalna samorządu oraz właściwa promocja. Bez troski o dziedzictwo kulturowe, bez jego odpowiedniej promocji, nie można mówić o jego wpływie na rozwój lokalnych lub makroregionalnych biznesów, o wzroście zamożności mieszkańców.  Jeśli władze państwowe rozumieją wagę tego problemu, a władze samorządowe mają możliwości finansowe, wówczas pytanie o  szukanie „złotego środka” wydaje się bezcelowe, ponieważ interesy wszystkich stron są zabezpieczone. Myślę tu o zachowaniu materialnego dziedzictwa, o możliwościach rozwoju biznesów, odpowiednim poziomie obsługo turystów – podkreślił wicemarszałek Grzegorz Socha.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Samorządów to „Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania”. Podczas paneli, warsztatów i wykładów poruszane są kwestie dotyczące m. in. poprawy bezpieczeństwa społecznego, zmian klimatycznych, postępującej transformacji energetycznej, procesów migracyjnych oraz rozwoju technologii sztucznej inteligencji, przed którymi stoją samorządy.

 

Galeria

Aktualności

Uratowali potrąconego pieska

Policjanci z Szydłowa uratowali pieska. Zwierzę leżało na jezdni w miejscowości Osówka, wcześniej prawdopodobnie ktoś je potrącił. Anonimowe zgłoszenie...

Polecamy