Przedstawiciele samorządów województw uczestniczą w zorganizowanym, w Krakowie, posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw Rzeczpospolitej Polskiej. W obradach bierze udział członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.
Pierwszy dzień posiedzenia Konwentu poświęcony został dyskusji nad rolą regionów w projektowaniu i wykorzystaniu środków europejskich w ramach programów krajowych i regionalnych. Tematem rozmów był też stan realizacji programu krajowego “Czyste powietrze” i zmiany, jakie mają zostać wprowadzone w marcu br. w zasadach wspierania wymiany starych kotłów grzewczych i pieców na paliwa stałe, sytuacja tzw. wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców małych miejscowości i propozycje zmian w Ustawie o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Przedstawiciele samorządów województw pochylili się również nad rolą regionów w wykorzystaniu środków w ramach Społecznego Funduszu Klimatycznego i omówią działalność Regionalnych Funduszy Rozwoju. To działające w województwach spółki, których celem jest wspieranie rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez udzielanie pożyczek na preferencyjnych warunkach, ułatwiając dostęp do kapitału m.in. na inwestycje.
Tematem posiedzenia był również, zaplanowany na maj b.r. Europejski Kongres Rozwoju i Odnowy Wsi, który ma odbyć się w Poznaniu. Jego celem jest prezentacja idei, innowacyjnych rozwiązań, najlepszych praktyk, a także podmiotów i systemów wsparcia o wyróżniającym się dorobku w działaniu na rzecz wsi i obszarów wiejskich, w kontekście globalnych wyzwań i zagrożeń, szczególnie konieczności budowy odporności społeczności wiejskich i rozwiązań na rzecz wzmocnienia ich bezpieczeństwa.
Podczas obrad przedstawiciele 5 polskich regionów węglowych: Śląska, Dolnego Śląska, Wielkopolski, Małopolski i Łódzkiego wystosowali wspólne stanowisko do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Regionów i Prezesa Rady Ministrów RP w sprawie dalszego wsparcia finansowego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na przeciwdziałanie negatywnym społeczno-gospodarczym skutkom wygaszania działalności kopalń paliw stałych.
Drugiego dnia obrad omówiona zostanie propozycja instrumentu wsparcia dla przedsiębiorstw poszkodowanych przez powódź oraz działania na rzecz przywrócenia stabilności ruchu turystycznego na terenach, zmagających się ze skutkami zeszłorocznej powodzi. Uczestnicy posiedzenia dyskutować będą o uzupełnieniu w ustawie o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji podstawy prawnej dla sektora kultury do tworzenia kwalifikacji sektorowych.
fot. Biuro Prasowe – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego