Niemal codziennie słyszymy o groźnych pożarach, do których dochodzi w miejscowościach powiatu kieleckiego. Niestety, często poszkodowani zostają w nich ludzie, zdarzają się również przypadki śmiertelne. Tylko w lutym tego roku, do tragedii doszło m.in. w Kawczynie, w gminie Morawica i w Woli Murowanej w gm. Nowiny.
Strażacy przypominają, że niezwykle groźny jest też czad, czyli tlenek węgla, nazywany cichym zabójcą. To bezwonny, bezbarwny gaz, który wydziela się podczas niepełnego spalania paliw gazowych, płynnych i stałych. Jego wydzielanie może być spowodowane niedostatecznym dopływem tlenu do pieców i podgrzewaczy wody.
Mł. asp. Beata Gizowska z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach podkreśla, że wielu z tych tragedii można zapobiegać, trzeba tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad. Najprostszym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa jest instalacja czujników wykrywających zadymienie i obecność tlenku węgla. To stosunkowo proste i niedrogie urządzenia, które mogą uratować życie. – Czujniki nie zapobiegną wprawdzie powstaniu pożaru, albo wydzielaniu się tlenku węgla, ale zaalarmują lokatorów przez zagrożeniem. To daje szansę ewakuacji i zawiadomienia służb ratunkowych – mówi Beata Gizowska. Aby uniknąć zagrożenia czadem, należy zapewnić sprawną wentylację w mieszkaniu i właściwy odpływ spalin z pieca, albo podgrzewacza wody. Obydwa te parametry powinny być regularnie sprawdzane przez wyspecjalizowane firmy.
Rzecznik kieleckich strażaków zwraca również uwagę na konieczność regularnych kontroli przewodów kominowych w budynkach. Ich niedrożność może powodować zapalenie się sadzy, co jest bardzo częstą przyczyną pożarów w budynkach jednorodzinnych. – Przepisy prawa budowlanego nakazują, aby czyścić przewody kominowe cztery razy w roku, jeżeli używa się do ogrzewania paliw stałych. W przypadku gazu, albo oleju opałowego, czynności te należy wykonać co pół roku – mówi mł. asp. Beata Gizowska. W wypadku budynków użyteczności publicznej, konieczne jest rejestrowanie przeglądów i prac kominiarskich.
Od 1 stycznia 2030 roku będzie obowiązek instalowania czujki dymu i tlenku węgla w mieszkaniu, a także w każdym pomieszczeniu z piecem, w którym spalane jest paliwo stałe, ciekłe lub gazowe.
Obowiązek instalacji czujek, od 23 grudnia 2024 roku dotyczy nowych budynków mieszkalnych. Przepisy opracowane zostały przez MSWiA we współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej.
fot. archiwum KM PSP w Kielcach