To był niezapomniany tydzień dla 20 uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach. W ramach projektu Młodzieżowa Akademia Sportu Erasmus + realizowanego przez Stowarzyszenie Razem Możemy Więcej działające przy naszej szkole, mogli skorzystać z możliwości wyjazdu do podhalańskiej miejscowości Murzasichle. Nasza organizacja partnerska Centrum Kultury w Rezekne na Łotwie również delegowała 20 swoich podopiecznych. Celem projektu było uświadomić młodym ludziom, jak ważna jest rola sportu w dbaniu o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
Zgodnie z wytycznymi projektu zorganizowaliśmy zajęcia sportowe, które miały na celu nie tylko aktywność ruchową, ale też integrację naszej 40-osobowej grupy. Ponadto nawiązaliśmy kontakt z lokalnymi instruktorkami zumby oraz instruktorem fitness, którzy przeprowadzili z młodzieżą fantastyczne zajęcia taneczno-ruchowe. Uczestnicy wzięli także udział w spotkaniu z instruktorką skoków narciarskich w klubie Kamila Stocha. Wszyscy zaproszeni goście z energią podkreślali, że sport jest najtańszym, ale najskuteczniejszym sposobem na nudę, stany depresyjne, niskie poczucie własnej wartości. Jest sposobem na lepsze, ciekawsze życie i ma ogromny wpływ na nasz fizyczny i psychiczny dobrostan. Jako pasjonaci sportu byli w tym bardzo przekonywujący.
Na naszym projekcie nie zabrakło też elementów kulturoznawczych. Zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w Krakowie z anglojęzycznym przewodnikiem. Zaprosiliśmy także górali na prelekcję kulturoznawczą, którzy opowiedzieli o strojach góralskich, instrumentach muzycznych oraz tradycjach regionu. Wspólnie pośpiewaliśmy, a nawet zatańczyliśmy taniec zbójnicki.
Wybraliśmy się też na spacer po Parku Tatrzańskim do Doliny Kościeliskiej, zawitaliśmy na Termach Chochołowskich, pojeździliśmy na łyżwach na przestronnym, zakopiańskim lodowisku, błądziliśmy w lodowym labiryncie, obejrzeliśmy imponujące lodowe rzeźby w Snowlandii,a nawet podziwialiśmy Zakopane z Koła Widokowego. To były wspaniałe przeżycia.
Nasze wysiłki, aby zintegrować grupę nie poszły na marne. Atmosfera na projekcie była wspaniała. Miło było, gdy młodzi ludzie sami wychodzili z inicjatywą zorganizowania poczty Walentynkowej, zabawy Secret Friend, czy wspólnych dyskotek.
Język angielski rozbrzmiewał wszędzie, na zajęciach, na lodowisku, na stołówce….był absolutnie niezbędny do wspólnej komunikacji z Łotyszami.
To był bardzo udany projekt pod każdym względem. Jako strona organizująca możemy być z siebie dumni, zrealizowaliśmy wszystkie założone cele.