„Blisko 173 miliony złotych przeznaczone na I etap tej inwestycji oraz kolejne prawie 90 mln zaplanowane na II jej etap, to dobrze zainwestowane środki unijne z naszych programów regionalnych w perspektywie 2014-2020 oraz 2021-2027” – mówiła marszałek województwa Renata Janik podczas spotkania prasowego w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar w Kielcach, w trakcie którego Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny GUM, podsumował dotychczasowe prace i działania w kampusie oraz przedstawił plany związane z realizacją drugiego etapu inwestycji. Spotkanie prasowe połączone było z otwarciem kolejnego Laboratorium – Czasu i Częstotliwości.
W związku z formalnym zakończeniem realizacji prac I fazy projektu pn. „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – Etap I – Faza I”, a także zaplanowanym rozpoczęciem prac II fazy, w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym GUM w Kielcach miało miejsce spotkanie prasowe, którego gościem – na zaroszenie profesora Jacka Semaniaka, prezesa GUM – była Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik.
Budowa Świętokrzyskiego Kampusu Głównego Urzędu Miar rozpoczęła się w 2021 roku. Na kieleckim Telegrafie, u podnóża góry Hałasa, stanęło 6 budynków laboratoryjnych. Są w nich prowadzone badania z zakresu akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej. Do dyspozycji naukowców są nowocześnie wyposażone pomieszczenia laboratoryjne o powierzchni blisko 2,5 tysiąca metrów kwadratowych, z których niektóre wybudowane zostały także pod ziemią. Jest tu na przykład najcichsze miejsce w Europie – doskonale wygłuszona duża komora akustyczna. Do tego dochodzi kolejne blisko 800 metrów kwadratowych pomieszczeń pomocniczych i warsztatów.
Inwestycja kosztowała w sumie około 250 mln zł. Z tej kwoty prawie 173 miliony złotych na postanie Kampusu przekazał samorząd Województwa Świętokrzyskiego. Pieniądze pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014- 20. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zdecydował też o dofinansowaniu II etapu kampusu kwotą blisko 90 mln zł – pieniądze te pochodzą z programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021- 2027”. Świętokrzyski Kampus Głównego Urzędu Miar został zrealizowany przez konsorcjum, w skład którego weszły dwie instytucje – Główny Urząd Miar, jako partner strategiczny, oraz Politechnika Świętokrzyska.
Dzisiejsze spotkanie prasowe w kampusie GUM związane było z oddaniem do użytku kolejnego obiektu w ramach kampusu, tj. Laboratorium Czasu i Częstotliwości. Zostało ono wyposażone w nowoczesne urządzenia metrologiczne, m.in. w stanowisko laserowe do pomiarów częstotliwości promieniowania laserowego w zakresie widzialnym i podczerwonym, przyrząd do pomiarów zarysów kształtów (umożliwia pomiary odchyłek kształtu elementów obrotowych), skaner światła strukturalnego czy współrzędnościową maszynę pomiarową – do pomiarów wielkości geometrycznych detali o dużych gabarytach.
Prezentując możliwości nowego laboratorium gospodarz spotkania, dyrektor generalny GUM Piotr Ziółkowski, jednocześnie przedstawił listę zrealizowanych zadań oraz dokonanych odbiorów aparatury B+R z I fazy projektu, a także rozpoczętych i już prowadzonych w kampusie przedsięwzięć. Omówił także zaplanowane na najbliższe lata zakupy kolejnej aparatury B+R dla Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego.
Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, podkreślała znaczenie Kampusu Laboratoryjnego GUM dla rozwoju gospodarczego regionu:
– Zarząd bardzo serdecznie dziękuje panu dyrektorowi Piotrowi Ziółkowskiemu, Politechnice Świętokrzyskiej, za ogromną pracę, która została tu wykonana. Pierwsza faza projektu została zakończona. Jej koszt to blisko 173 miliony złotych. Ta już za nami. Przed nami kolejna faza – mamy na nią zabezpieczone, w zależności od kursu euro, blisko 90 milionów złotych. Fundusze te przeznaczone są na przygotowanie Laboratorium Elektryczności. Do końca kwietnia GUM musi złożyć wniosek do Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego. Mam nadzieję, że wszystko będzie przemyślane, dobrze przygotowane. I że podpiszemy umowę, a następnie w krótkim czasie rozpocznie się jej realizacja. Nam jako zarządowi, samorządowi województwa zależy na tym, by te działania, które już zostały poczynione, ogromne środki finansowe z programów regionalnych, które już poszły i jeszcze będą wydatkowane, przyniosły efekty. Nie tylko te, które mamy dzisiaj, w postaci pięknych, nowoczesnych obiektów i urządzeń oraz 82 nowych miejsc pracy. Liczymy, że Politechnika Świętokrzyska wykorzysta tę ogromną szansę, jaką zyskała dzięki kampusowi. Kielce stały się ważnym miejscem na światowej mapie metrologii. To dla nas ogromna szansa i duże wyzwanie. Życzę powodzenia i sukcesów – Panu Dyrektorowi, Panu Rektorowi. Jestem przekonana, że kampus GUM będzie się rozwijał z korzyścią dla całego regionu; że będzie magnesem, który ściąga do Kielc tych, którzy stąd wyjechali, a dziś wracają i pracują w Kampusie. To także nieoceniona szansa dla rozwoju przedsiębiorczości – mówiła marszałek Renata Janik.
I podkreślała, że blisko 173 miliony złotych przeznaczone na I etap tej inwestycji oraz kolejne prawie 90 mln złotych zaplanowane na II jej etap, to dobrze zainwestowane środki unijne ze świętokrzyskich programów regionalnych w perspektywie 2014-2020 oraz 2021-2027. Jednocześnie marszałek województwa Renata Janik wyrażała nadzieję, że Świętokrzyski Kampus Głównego Urzędu Miar – tak jak to ma miejsce w innych krajach – przyciągnie specjalistyczne firmy, które będą w naszym regionie budować swoje zakłady lub centra badawcze ze względu na dostępną tu unikatową infrastrukturę i aparaturę.
W dzisiejszym spotkaniu prasowym w kampusie GUM uczestniczył także prof. dr hab. inż. Paweł Kossakowski, prorektor ds. rozwoju Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.