85 lat temu Sowieci rozpoczęli pierwszą deportację Polaków na Syberię. Kielczanie uczcili rocznicę na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia, przy pomniku Matki Polki Sybiraczki. W uroczystości wziął udział Mirosław Gębski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.
Uczestnicy obchodów, wysłuchali rysu historycznego, przygotowanego przez dr. Tomasza Domańskiego z Referatu Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Modlitwie za tych, którzy zginęli na „Nieludzkiej Ziemi” przewodniczył ks. dr Tomasz Gocel, kapelan „Kieleckiej Rodziny Katyńskiej” i Związku Sybiraków w Kielcach. Za zmarłych modlił się również biskup kielecki Jan Piotrowski.
Przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych i kombatanckich złożyli wieńce i zapalili znicze przez pomnikiem Matki Polki Sybiraczki.
10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Syberii wywożone były całe rodziny. Sowieci często nie dawali nawet czasu, aby spakować najpotrzebniejsze rzeczy. Na wschód Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu zmarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.
Uroczystość została zorganizowana przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wraz ze Związkiem Sybiraków, Stowarzyszeniem „Kielecka Rodzina Katyńska” oraz Urzędem Miasta Kielce.