9 lutego gorąco zapraszamy do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach. W najbliższą niedzielę odbędą się dwa spotkania, jedno po drugim, związane z najnowszą wystawą czasową “Sezamie, otwórz się! Nabytki nowe i nie tylko”.
Pierwsza część spotkania przybliży twórczość artystyczną Marianny Wiśnios – nazywanej świętokrzyskim Nikiforem, Stanisława Bąka – uznawanego w latach 60. XX wieku za jedynego reprezentanta malarstwa ludowego na Kielecczyźnie, oraz Tadeusza Żaka, który z równą pasją rzeźbił i malował. Będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć prace dotychczas nieeksponowane, takie jak np. obraz Michniów, który nie został ukończony, ponieważ prace nad nim przerwała śmierć artysty.
Wykład poprowadzi Anna Latos-Paryska, kierownik Działu Sztuki Ludowej.
Druga część wykładu będzie poświęcona życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego osobistych doświadczeń, inspiracji literackich oraz związków z kulturą ludową. Omówione zostaną wspomnienia pisarza, które miały wpływ na kształtowanie jego dzieł, a także motywy i wątki autobiograficzne obecne w jego twórczości. Poruszona zostanie również rola sztuki ludowej w jego dorobku, znaczenie Żeromskiego w polskiej literaturze oraz jego oddziaływanie na kolejne pokolenia pisarzy.
Wykład poprowadzi Sylwia Zacharz, kierownik Muzeum Stefana Żeromskiego, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach.