Dzień ten został ustanowiony w roku 2000, podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Rak to choroba, w której komórki rozrastają się w sposób niekontrolowany, powodując powstawanie guzów. W krajach Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Rak jest najczęściej diagnozowany u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej.
Szacuje się, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem (The European Code Against Cancer), który powstał z inspiracji Komisji Europejskiej. Ma on na celu edukację społeczeństwa na temat działań, które warto podjąć, aby ograniczyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Europejski Kodeks Walki z Rakiem składa się z dwunastu zaleceń, do których większość ludzi może się stosować bez jakichkolwiek specjalnych umiejętności. Stosując się do tych zaleceń znacząco zmniejszamy ryzyko zachorowania i zgonu z powodu raka. W profilaktyce nowotworów warto uwzględnić cenne wskazówki zawarte w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.
Więcej informacji
Artykuły zawierają treści będące w posiadaniu podmiotu publicznego, które nie zostały przez niego wytworzone. Dostosowanie do wymagań dostępności cyfrowej wymaga modyfikacji, do której organ nie jest uprawniony (art. 3 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych – Dz.U. z 2019, poz. 848 ze zm.).